Ministri izraelit: Irani, 3 vjet larg bombės

Shko poshtė

Super Ministri izraelit: Irani, 3 vjet larg bombės

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Wed Dec 29, 2010 5:09 pmMinistri izraelit i Ēėshtjeve Strategjike lajmėroi gjatė drekės se Irani mund tė ketė bombėn e tij tė parė bėrthamore pas tre vitesh.

Vendi arab kėmbėngul se do t’i shfrytėzojė kapacitetet bėrthamore vetėm pėr qėllime paqėsore, por qeveria e Tel-Avivit duket se ka informacione tė tjera sekrete rreth aktivitetit ushtarak tė Iranit.

”Kemi arsye qė tė besojmė se Irani mund tė ketė bombėn e tij tė parė bėrthamore pas tre vitesh”, deklaroi Ministri Moshe Yaalon, pjesė e detyrės sė tė cilit ėshtė monitorimi i vendit tė drejtuar prej Ahmadinejad-it.

Sipas zyrtėve hebrenj, Irani i ka ekspertėt pėr ndėrtimin e bombės, por i duhet ende kohė pėr tė grumbulluar materjalet e domosdoshme. “Nė kėtė moment ata nuk i kanė tė gjitha pjesėt, por brenda tre vjetėsh mund t’i kenė siguruar”, vazhdoi Yaalon.

”Pa dyshim, shpresoj qė tė mos ia dalin mbanė dhe qė vendet perėndimore tė jenė nė gjendje tė bindin pėrfundimisht qeverinė e Tehranit tė herė dorė nga planet e ndėrtimit tė armėve tė shkatėrrimit nė masė”.

Irani nuk e njeh Izraelin dhe presidenti Mahmoud Ahmadinejad ka deklaruar mė parė se dėshiron tė zhdukė nga harta shtetin hebre. Tel-Avivi ka reaguar nga ana e tij duke mos pėrjashtuar njė sulm surprizė mbi reaktoret bėrthamore, nė ēdo moment qė ata mund ta cilėsojnė si tė arsyeshėm.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi