Kina, presion mbi ekonominė botėrore

Shko poshtė

Super Kina, presion mbi ekonominė botėrore

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Wed Dec 29, 2010 5:09 pmKina ka vendosur tė reduktojė me 10% eksportet e njė minerali tė rrallė, tė domosdoshėm pėr ndėrtimin e pajisjeve elektronike, siē janė televizorėt apo monitorėt e kompiutrave.

Lajmi u publikua sot gjatė drekės nė mediat vendase. 97% e rezervave tė njohura nė botė tė kėtij materjali kaq tė vlefshėm ndodhen nė Kinė.

Me kėtė mineral, Kina ka njė mėnyrė presioni mbi ekonominė botėrore, por kryesisht amerikane dhe japonezė. Pekini kishte premtuar mė parė se nuk do tė bėnte ndryshime tė mėdha tė niveleve tė eksportit.

Minerali ėshtė njė pėrzjere e 17 elementėve kimikė. Ai nuk ėshtė shumė i pėrhapur nė natyrė. Lajmi shkaktoi rritjen e menjėhershme me 10% tė aksioneve tė dy kompanive australiane, qė zotėrojnė rezervat mė tė mėdha jashtė Kinės.

Ato premtuan zgjerimin e rrjetit tė minierave, pėr tė rritur sasinė e prodhimit tė mineralit. Qeveria e Pekinit ėshtė duke investuar shuma marramendėse pėr ndėrtimin e njė industrie tė gjerė tė teknologjisė sė lartė nė vend dhe me pėrqendrimin e rezervave, ajo ka nė dorė njė monopol tė ēmuar.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi