Policia nxjerr nė shitje veturat

Shko poshtė

Super Policia nxjerr nė shitje veturat

Mesazh nga Gonna prej Mon Jan 10, 2011 9:23 am

Policia e Kosovės ėshtė duke planifikuar tė nxjerrė nė shitje disa makina tė saj, tė cilat deri mė tani janė pėrdorur pėr nevojat e kėtij shėrbim. E tėrė kjo pritet tė ndodhė nė muajt e ardhshėm, pasi qė policia tė pėrfundojė me evidentimin e tė gjitha makinave tė cilat tashmė nuk ka interes pėr t’i mbajtur.Makinat nė ankand

Sipas zyrtarėve tė PK-sė procesi i evidentimit tashmė ka filluar dhe nė fund tė tij do tė dihet se sa vetura do tė nxirren nė shitje. E tėrė kjo veprimtari brenda policisė ėshtė konfirmuar edhe nga zėdhėnėsi i PK-sė, Baki Kelani, i cili i ka thėnė gazetės se pėr momentin PK-ja ėshtė duke bėrė evidentimin e makinave pėr tė cilat mė nuk ka nevojė. Sipas Kelanit, janė njė varg kriteresh tė cilat bėjnė qė njė makinė e policisė tė nxirret nė shitje. “Nė shitje do tė nxirren makinat tė cilat nuk kemi mė interes t’i riparojmė ato, tė cilat kanė kaluar kilometrazh tė madhe dhe po ashtu makinat mė tė vjetra se shtatė vjet”, i ka thėnė Kelani gazetės. Sipas tij, nė javėt nė vijim pas pėrfundimit tė procesit tė vlerėsimit pritet tė dihet edhe numri i veturave tė cilat do tė shiten nga ana e PK-sė.

Pėrndryshe sipas burimeve tė gazetės brenda PK-sė pjesa mė e madhe e makinave tė cilat do tė nxirren nė treg janė tė llojit KIA, makina kėto pėr mirėmbajtjen e tė cilave Policia e Kosovės ka shpenzuar mjaft mjete. Po ashtu sipas kėtij burimi kėto makina janė shfrytėzuar nė masė tė madhe dhe pas amortizimit janė shumė vėshtirė tė pėrdorshme.

Vitin e kaluar policia nė bashkėpunim me institucionet kompetente kishte organizuar njė ankand publik ku ishin shitur dhjetėra vetura tė pėrdorura, pjesa mė e madhe e tė cilave kishin kaluar mbi 300 mijė kilometra.Pajisja me makina

Policia e Kosovės ka njė fletė tė veturave tė pėrbėrė prej rreth 1000 veturash e ku hyjnė rreth 30 lloje dhe tipe tė automjeteve ku hyjnė edhe dy autoblinda, disa autobus dhe kamionė si dhe veturat civile tė cilat PK-ja i pėrdor pėr operacionet e fshehta.

Nė fillim tė punės sė saj pjesa mė e madhe e veturave tė PK-sė ishin vetura tė ardhura nga Azia pėrkatėsisht nga Koreja e Jugut(veturat KIA), mirėpo pas bartjes sė pėrgjegjėsive nga UNMIK-u te PK-ja kėta tė fundit janė interesuar tė blejnė vetura tė prodhimit evropian. Si rezultat i kėsaj Policia e Kosovės ėshtė pajisur kryesisht me vetura tė tipit WV pėrkatėsisht GOLF5 dhe GOLF6 dhe sipas zyrtarėve tė PK-sė ky fakt ka ndikuar shumė nė kursimin e buxhetit tė PK-sė, pasi qė kėto vetura shpenzojnė me pak dhe se mirėmbajtja e tyre kushton mė lirė.

Vitin e kaluar PK-ja kishte blerė rreth 60 vetura GOLF VI pėrderisa nė 2010-n PK-ja mori njė donacion nga KFOR-i, ku hynin rreth 30 vetura Mercedes.

Pėr dallim nga institucionet e tjera policia ka njė sistem mė tė mirė tė punės pėr sa i pėrket servisimit tė veturave pėrkatėsisht policia i servison vetė veturat e veta tė prishura, duke krijuar kėshtu mundėsi tė mira pėr sa i pėrket kursimeve pėr mirėmbajtjen dhe servisimin e veturave. Pėrndryshe konform ligjit veturat e institucioneve tė vendit ku pėrfshihet edhe PK-ja duhet tė jenė tė prodhimeve tė viteve tė fundit, pėrkatėsisht kėto vetura nuk duhet tė jenė mė tė vjetra se shtatė vjet. Sipas zyrtarėve tė PK-sė vjetėrsimi i makinave ėshtė edhe njėra ndėr arsyet qė PK-ja vit pas viti nxjerr nė treg veturat e saj tė vjetra dhe tė amortizuara.

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Policia nxjerr nė shitje veturat

Mesazh nga GentleMan prej Mon Jan 10, 2011 2:51 pm

po po i kan bo senet tash mi shit makinat qe jau kan fal shoqatat nderkombetare :)
qka kan dit meju bo atyre makinav as ata qe bajn dru me kali nuk i blejn se sju vyn gjo..

Thot ni fjal e uret popullore: Ruje pak Mallin tend se nuk eshte Malli Shakvt..!!

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi