Meta, pazare me HEC-et dhe tenderat

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Meta, pazare me HEC-et dhe tenderat

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Wed Jan 12, 2011 12:47 amEmisioni “Fiks Fare” ka denoncuar mbrėmjen e sotme korrupsionin nė nivelet mė tė larta tė qeverisė. Nė njė video qė ka mbėrritur nė redaksinė e emisionit shfaqen zėvendėskryeministri Ilir Meta qė i jep urdhėra ministrit tė atėhershėm tė Ekonomisė, Dritan Prifti, pėr njė aferė qė ka tė bėjė me dhėnien e njė tenderi, anulimin e njė tenderi tjetėr dhe punėsimin e njė militanti.

Ja dhe dialogu i zhvilluar mes tyre nė zyrėn e Priftit:

Meta: Tani, tė dėrgova njė mesazh, ma kishte dėrguar Turi. Thoshte: faleminderit pėr punėn tuaj. Mua mu bė presion, por ėshtė e kotė. Nė Lushnje unė kam njė qė duhet ta bėsh inspektor.

Prifti: Po cfarė problemi ka?

Meta: Kam detyrim, ėshtė njė shoku im qė e kam pasur nė shkollė, duhet ta marrėsh.

Prifti: Pa diskutim. Me kontratė do ta bėsh?

Mė pas biseda vijon pėr njė cėshtje tjetėr. Meta i jep udhėzime Priftit qė tė plotėsojė kėrkesat e tij qė kanė tė bėjnė me manipulimin e njė tenderi.

Meta: Po pėr Bekimin si do ta zgjidhėsh?

Prifti: Do ta zgjidh, do bisedoj edhe njėherė me “Armon” dhe mbase e anuloj.

Meta: Zgjidhe pra. Anuloje pra.

Prifti: Kėtu ka njė problem. Ta jap tenderin pa mbaruar punė? Tė cojmė njė letėr zyrtare, ku thuhet: ky ėshtė vendimi.

Por aferat e numrit dy tė qeverisė nuk mbarojnė me kaq. Ai hap cėshtjen e njė hidrocentrali, ku thotė se nėse tenderi i jepet njė personi tė afėrt me tė, do tė marrė njė ryshfet prej 7 pėr qind.

Meta: Pėr punėn e hidrocentralit tė Gimit, unė e takova dje njėcikė. Tani, nuk e di nė c’formė do tė hysh ti. Gimi mė tha mbrėmė se ne mund tė bėjmė dicka tek 7%. Ata le ta ndjekin dhe nėse e marrin le ta marrin ata. Kjo ėshtė e mbaruar. Gimi mė tha mua, nga ana ime deri nė 700.

Pastaj Meta zhvillon njė bisedė telefonike, pas tė cilės thotė se ka marrė garanci nga “doktori”, qė puna do tė marrė fund.

Meta: Alo, Gimi, si kalove? Fol pak me Dritanin.

Prifti: Dėgjo cfarė duhet tė bėhet. Tė mė dėrgojnė protokollin. Jo ti, ata tė firmės. Ta bėjnė prapė dhe t’i bashkangjisin fletėn e Apelit.

Pas telefonatės:

Meta: Pėr emrin tim ... prandaj them qė duhet bėrė. Bisedova me doktorin dhe pėr njė javė e mbyllim. Mė pas duhet shumė kujdes ... se prokuroria e hap...

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 28
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi