Meta, pazare me HEC-et dhe tenderat

Shiko temn e mparshme Shiko temn pasuese Shko posht

Super Meta, pazare me HEC-et dhe tenderat

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Wed Jan 12, 2011 12:47 am

Emisioni Fiks Fare ka denoncuar mbrmjen e sotme korrupsionin n nivelet m t larta t qeveris. N nj video q ka mbrritur n redaksin e emisionit shfaqen zvendskryeministri Ilir Meta q i jep urdhra ministrit t athershm t Ekonomis, Dritan Prifti, pr nj afer q ka t bj me dhnien e nj tenderi, anulimin e nj tenderi tjetr dhe punsimin e nj militanti.

Ja dhe dialogu i zhvilluar mes tyre n zyrn e Priftit:

Meta: Tani, t drgova nj mesazh, ma kishte drguar Turi. Thoshte: faleminderit pr punn tuaj. Mua mu b presion, por sht e kot. N Lushnje un kam nj q duhet ta bsh inspektor.

Prifti: Po cfar problemi ka?

Meta: Kam detyrim, sht nj shoku im q e kam pasur n shkoll, duhet ta marrsh.

Prifti: Pa diskutim. Me kontrat do ta bsh?

M pas biseda vijon pr nj cshtje tjetr. Meta i jep udhzime Priftit q t plotsoj krkesat e tij q kan t bjn me manipulimin e nj tenderi.

Meta: Po pr Bekimin si do ta zgjidhsh?

Prifti: Do ta zgjidh, do bisedoj edhe njher me Armon dhe mbase e anuloj.

Meta: Zgjidhe pra. Anuloje pra.

Prifti: Ktu ka nj problem. Ta jap tenderin pa mbaruar pun? T cojm nj letr zyrtare, ku thuhet: ky sht vendimi.

Por aferat e numrit dy t qeveris nuk mbarojn me kaq. Ai hap cshtjen e nj hidrocentrali, ku thot se nse tenderi i jepet nj personi t afrt me t, do t marr nj ryshfet prej 7 pr qind.

Meta: Pr punn e hidrocentralit t Gimit, un e takova dje njcik. Tani, nuk e di n cform do t hysh ti. Gimi m tha mbrm se ne mund t bjm dicka tek 7%. Ata le ta ndjekin dhe nse e marrin le ta marrin ata. Kjo sht e mbaruar. Gimi m tha mua, nga ana ime deri n 700.

Pastaj Meta zhvillon nj bised telefonike, pas t cils thot se ka marr garanci nga doktori, q puna do t marr fund.

Meta: Alo, Gimi, si kalove? Fol pak me Dritanin.

Prifti: Dgjo cfar duhet t bhet. T m drgojn protokollin. Jo ti, ata t firms. Ta bjn prap dhe ti bashkangjisin fletn e Apelit.

Pas telefonats:

Meta: Pr emrin tim ... prandaj them q duhet br. Bisedova me doktorin dhe pr nj jav e mbyllim. M pas duhet shum kujdes ... se prokuroria e hap...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |

● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 27
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100