A mund tė jenė tė dėmshme lulet?

Shko poshtė

Super A mund tė jenė tė dėmshme lulet?

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Thu Jan 13, 2011 5:03 pm

Duhet tė kemi kujdes gjatė zgjedhjes sė lules sė dhomės, sidomos nėse keni fėmijė tė vegjėl. Nuk duhet tepruar me sasinė e luleve tė dhomės, shumė lule nė banesė mund tė marrin shumė hapėsirė dhe ajėr, dhe mund ‘tė na e zėnė frymėn’.

Nėse dikush nga familja juaj ka probleme me astmė, ėshtė mirė qė tė mos keni shumė lule nė banesė, ndėrsa ato qė i keni mos i ujitni tepėr, sepse ujitja e tepėrt e luleve mund tė nxisė pengesa nė rrugėt e frymėmarrjes.

Nga fikusi lotojnė sytė. Nėse fėmija e prek kėtė bimė do tė paraqitet irritimi i lėkurės. Fėmija do tė ndjejė djegie dhe kruarje. Ndėrsa nėse e gėlltit njė pjesė tė gjethit tė fikusit, do tė ndjejė djegie nė fyt dhe do ketė vėshtirėsi nė frymėmarrje.Difenbahia pėrmban sasi tė madhe tė oksalatit tė kalciumit. E gjithė bima ėshtė helmuese, sidomos kėrcelli. Nėse vjen deri te kontakti me gojėn do tė shkaktojė ėnjtjen e gjuhės dhe pengesa nė tė folur.Edhe pse hyjnė nė grupin e bimėve mesatarisht helmuese, krizantemat mund tė shkaktojnė dermanit lokal.Bima narcis ka njė kokėz e cila ėshtė shumė helmuese, ndėrsa po ashtu helmuese janė edhe pjesėt tjera tė bimės. Nėse ndodh deri te hyrja e njė sasie tė madhe tė kėsaj bime nė organizėm, atėherė mund tė shkaktojė probleme serioze tė shėndetit.
_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi