Suksesi i dietės Dukan

Shko poshtė

Super Suksesi i dietės Dukan

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Fri Jan 14, 2011 12:25 pmieta Dukan po quhet tani aq e famshme sa dieta Atkins pasi i lejon njerėzit tė hanė sa tė duan ushqime me pėrmbajtje proteine, ndėrsa i shkurajon tė numėrojnė kaloritė.

Nė fazėn e parė qė quhet faza e sulmit lejohet vetėm tė hash proteina tė shėndetshme. Kjo do tė thotė kryesisht mish pa yndyrė, duke pėrjashtuar mishin e qengjit dhe derrit. Mund tė hash peshk, vezė dhe produkte tė tjera deti. Por konsumimi i vezėve duhet tė jetė i kufizuar, nė se vuan nga kolesteroli i lartė. Kjo fazė zgjat nga tre deri nė pesė ditė. Sipas dietės, kjo ėshtė faza qė gjeneron metabolizmin. Kjo mendohet tė jetė faza gjatė sė cilės humbet mė shumė peshė, pasi sipas dietės Dukan, trupi ynė e ka tė vėshtirė tė tretė proteinat, duke iu dashur tre orė dhe gjatė kėtij procesi organizmi konsumon njė tė tretėn e kalorive qė pėrmban.

Nė fazėn e dytė, tė njohur edhe si faza e konsolidimit, lejohet tė hash 28 zarzavate tė ndryshme. Gjatė kėsaj faze, mendohet se je nė rrugėn e duhur pėr tė humbur peshėn qė kėrkon tė humbėsh, dhe gjatė saj duhet do tė jesh mėsuar tė modifikosh dietėn tėnde.

Nė kėtė fazė mund tė hash njė vakt mė tepėr dhe tė shtosh fruta, bukė, djathė dhe disa produkte tė pasura nė amidon.
Nė kėtė fazė njė nga momentet mė tė rėndėsishme ėshtė se njė ditė nė javė duhet tė hash vetėm proteina.Dieta Dukan nuk ėshtė aq e thjeshtė sa duket.

Tė gjitha produktet bulmetore duhet tė jenė pa yndyrė.
Nuk lejohen sallamra, ėmbėlsira dhe nė fillim nuk lejohen perimet, prandaj kjo mund ta vėshtirėsojė fillimisht dukjen jashtė. Karbohidratet janė tė ndaluara, ashtu sikurse me yndyra dhe sheqeri. Dukan argumenton se karbohidratet janė tė panevojshme, pasi trupi ynė mund tė prodhojė glukozė nga mishi. Mishi i skarės dhe peshku pak i marinuar mund tė konsumohet pa frikė.

Dukan pranon se proteinat e shumta janė tė rrezikshme, por shton se veshkat mund tė pastrojnė acidet nė se shtojmė sasinė e ujit qė pimė, nė tre litra ēdo ditė.
Kohėt e fundit njė studim nė Evropė arriti nė pėrfundimin se 773 njerėz mbipeshė zbuluan se dietat me pak karbohidrate dhe tė pasura nė proteina pa shumė yndyrė janė tė mira pėr tė mos shtuar peshė.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 28
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi