Dashuria, njė mister shkencor

Shko poshtė

Super Dashuria, njė mister shkencor

Mesazh nga Ditta prej Fri Jan 14, 2011 2:52 pm


dashurosh ėshtė njė ēėshtje shumė e ndėrlikuar dhe sipas njė kėrkimi tė
ri, bėhet fjalė pėr njė proces nė tė cilin pėrfshihen 12 zona tė trurit
qė prodhojnė tė ashtuquajturin momentin“magjik”.
Tė rėnėt nė
dashuri nuk ėshtė njė veprim aq i thjeshtė sa ē’mund tė duket, por ėshtė
njė reaksion shumė i shpejtė. Ato ndjenja tė jashtėzakonshme dhe
gjithėpėrfshirėse tė tė qenėt kokė e kėmbė nė dashuri, ēmendurisht tė
lidhur me njė person tė dashur, janė rezultat i njė reaksioni shumė tė
shpejtė dhe kompleks tė trurit. Tė qenėt nė dashuri, ose mė saktėsisht
tė qenėt nė njė gjendje emocionale intensive tė nevojės pėr t’u bashkuar
me njė person tjetėr, nė tė cilėn pėrfshihen komponentė tė sjelljes,
kimikė e tė tjerė, ėshtė njė ēėshtje shumė e ndėrlikuar. Sipas njė
kėrkimi tė ri, nuk bėhet fjalė sikundėr mendojnė disa pėr njė ndjenjė
bazike, por pėr njė proces gjithėpėrfshirės, nė tė cilin pėrfshihen 12
zona tė trurit, qė bashkėpunojnė dhe prodhojnė njė moment qė e quajmė
“magjik”.

Studimet shkencore
Ėshtė zbuluar se aktiviteti i parė specifik nė lidhje me dashurinė
nis brenda njė fraksioni shumė tė shkurtėr kohor. Sipas njė studimi tė
ri tė titulluar “Neuroimagjinata e dashurisė”, rajone tė ndryshme tė
trurit me emra tė vėshtirė tė tillė si dorsolateral, frontal, apo
anterior, si dhe elemente kimike tė tilla si dopamina dhe oksitoksina,
pėrfshihen nė krijimin e ndjenjave tė dashurisė. Disa nga kėto zona
aktivizohen edhe kur njerėzit janė nėn ndikimin e alkoolit, apo tė
drogave, pra tė pėrfshirė nga euforia. “Edhe pse shumė teori nė lidhje
me emocionet e kanė cilėsuar dashurinė si njė emocion bazė, dashuria nė
fakt ėshtė shumė mė tepėr se kaq”,- deklaron njė mjek. Sipas tij,
dashuria pėrfshin emocione bazė dhe gjithashtu edhe emocione tė
ndėrlikuara, motive dhe objektiva, pamje e njohje. Dashuria pasionante,
qė ka qenė dhe ėshtė vazhdimisht objektivi kryesor i vargjeve tė
poetėve, shkrimtarėve dhe artistėve, po studiohet gjithnjė e mė shumė
nga shkencėtarėt. “Sa mė e mirė tė jetė pėr ne shkalla e tė kuptuarit tė
dashurisė, aq mė i madh do tė jetė respekti ynė pėr domethėnien dhe
fuqinė e rolit tė dashurisė nė shėndetin mendor dhe fizik”,- thotė njė
mjek.

Eksperimenti
Gjashtė studime fRMI janė zhvilluar deri mė tani dhe nė kėto studime
janė pėrfshirė 120 persona. Nė njė nga kėto eksperimente, 17 meshkuj dhe
gra, tė cilėt deklaruan se ishin tėrėsisht tė dashuruar me partnerėt e
tyre, pranuan qė t’i nėnshtroheshin skanimit tė trurit, ndėrsa ishin
duke parė njė foto tė tė dashurit tė zemrės pėr gjatė njė kohe prej 17
sekondash. Skanimi tregoi se nė ato sekonda kishte njė aktivitet shumė
tė madh tė disa neuroneve nė disa zona tė veēanta tė trurit, prej tė
cilave aktivizoheshin edhe emetimi i disa lėndėve kimike. Ndėrkohė, po
nė kėto sekonda ka njė ulje shumė tė ndjeshme tė zonave nė tė cilat
pėrqendrohen aktivitetet e ndjenjave tė frikės dhe ankthit. Sipas
mjekėve dhe pėr tė gjithė studiuesit, pushteti dhe forca e dashurisė sė
vėrtetė ėshtė shumė mė e madhe edhe se dėshira seksuale dhe forca mė e
madhe ndryshuese dhe pėrmirėsuese e njeriut.

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi