Tė rigjesh vetveten

Shko poshtė

Super Tė rigjesh vetveten

Mesazh nga Ditta prej Fri Jan 14, 2011 2:56 pm

Midis ndjesive mė negative qė prodhon fenomeni i tradhtisė, mendohet
se ėshtė fenomeni qė e ka njė anė tjetėr tė medaljes. E frikshme por e
besueshme. Rrethanat qė ēojnė individė tė ndryshėm nė kryerjen e njė
drame tė tillė janė nga mė tė larmishmet. Por midis arsyeve mė banale
fshihen tė vėrteta ēliruese qė ndonjėherė janė tė nevojshme. Ato janė
edhe rastet mė tė mira tė cilat ndonjėherė tė bėjnė tė kuptosh tė
vėrteta triumfuese. Pas njė tradhtie tė rėndomtė apo jo tė tillė, tė
ndodh tė pėrshkosh ndjesi nga mė tė paparashikuarat. Qė nga kėnaqėsia e
pėrjetuar, rigjetje e vetvetes, njė aventurė e kėrkuar, deri te
vetėgjyqėsia apo pendimi i rėndė. Ėshtė pikėrisht kjo, ana e medaljes,
qė kushdo qė e ka ndjerė ka kuptuar se jeta e tij ka marrė njė tjetėr
kuptim. Pikėrisht tė ndodh qė pas njė tradhtie, tė kuptosh ndjenjat e
vėrteta qė ekzistojnė brenda teje. Arrin tė kuptosh qė prapaskena tė
tilla, tė kanė pėrzgjedhur aktorin mė tė mirė tė njė historie tė vėrtetė
dashurie. Ndoshta pas tė tilla rrethanash njeriu kupton se pasioni i
vėrtetė ėshtė pasioni qė ka provuar nė dashurinė e tij. Ėshtė ajo
dashuria pėr tė cilėn ia vlen tė vazhdosh, ndoshta mė me shumė
vendosmėri, shpirt dhe brendi. Nė kėto lloj rastesh gjithēka kuptohet se
pas njė akti, qė edhe pse i shėmtuar nė dukje, nė depėrtime tė thella
mbart vlera tė vėrteta shėruese. Ndaj mė tė drejtė mund tė themi se
tradhtia pėrpos efekteve negative, ndodh tė shndėrrohet si njė kurues i
njė marrėdhėnieje tė caktuar e cila rilind falė efekteve tė panjohura
por ekzistente dhe pozitive.
Ajo qė sugjerojnė sociologėt e ndryshėm ėshtė gjetja e njė
zgjidhjeje. Pėr tė mbrojtur njė raport nga vdekja e tij ka mėnyra qė
mund ta mbajnė nė jetė. Cilat janė ato? Si mund tė shmanget tradhtia?
Tradhtia ėshtė shumė flagrante dhe si e tillė shmangia saj rrallė ndodh.
Megjithatė ka dhe raste shprese. Njė bisedė e hapur me partnerin duke i
treguar gjithēka rreth ndjenjave tė reja, do ishte ajo qė sugjerohet
nga shumė sociologė. Tė flasėsh pėr ndjenjat e reja ėshtė njė ushtrim
shumė i mirė pėr tė ēliruar nga mėkati “ndėrgjegjen e vrarė”.

Pėrse tradhtojmė:
Sepse dashurojmė njė tjetėr (30%)
Pėr tė luftuar monotoninė, dėshira pėr pushtime tė reja (22,6%)
Dėshira pėr tė provuar eksperienca tė ndryshme seksuale (19%)
Sepse ndihemi tė pakėnaqur nga partneri (15,3%)
Sepse ndihemi tė pakėnaqur nga jeta dhe duam njė konfirmim (12,8)

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi