Vaji i peshkut i disponon tinejxherėt

Shko poshtė

Super Vaji i peshkut i disponon tinejxherėt

Mesazh nga Ditta prej Fri Jan 14, 2011 3:04 pm


Ngrėnia e peshqve me shumė yndyrė, siē janė sardelet, mund t’u
ndihmojė meshkujve tė ndjehen mė pak tė brengosur nė periudhėn e
adoleshencės, vėrteton njė studim i ri japonez.
Profesori So
Kentaro Murakami, sė bashku me kolegėt e tij tė Universitetit tė Tokios,
i kanė analizuar shprehitė e tė ushqyerit, lidhur me nivelin e
dėshpėrimit, tė njė grupi prej gjashtė mijė nxėnės tė shkollave tė mesme
tė Japonisė tė moshės prej 12 deri nė moshėn 15 vjeēare. Sipas
pėrgjigjeve tė pyetėsorėve tė plotėsuar nga nxėnėsit, ėshtė vėrtetuar se
djelmoshat qė kanė ngrėnė peshk, kanė pasur mė pak simptome depresioni.
Shkencėtarėt janė habitur, pse vaji i peshkut nuk e ka pasur efekte
tė njėjta te femrat tinejxhere dhe tė tė rriturit. Fakti qė gjenetikisht
femrat janė mė tė ndjeshme ndaj depresionit sesa meshkujt, mund tė jetė
shpjegimi i rezultateve tė kėtij studimi, ndonėse kėtė shkencėtarėt nuk
e pohojnė me siguri tė plotė.
Nė hulumtimet e mė tejme, do tė studiohet lidhja e mundshme ndėrmjet
vajit tė peshkut dhe trurit tė meshkujve tė rinj. Mjekėt gjithashtu nuk
kanė pasur tė dhėna tė mjaftueshme se vaji i peshkut e zvogėlon
depresionin ose mos vallė personat e dėshpėruar dhe tė pashpresė thjesht
nuk hanė peshk.

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi