Kosova renditet ne vendet pjesrisht t lira

Shko posht

Super Kosova renditet ne vendet pjesrisht t lira

Mesazh nga AnG3L-E prej Fri Jan 14, 2011 6:10 pm


Kosova vazhdon ta ket statusin `pjesrisht e lir`, pr sa i takon lirive politike dhe t drejtave t njeriut, njsoj sikurse edhe Shqipria, Maqedonia dhe Bosnja e Hercegovina. Ky sht nj nga vlersimet e raportit t fundit t Freedom House.

Pr njohsin e t drejtave t njeriut, Hilmi Jashari, vlersimet e tilla q i bhen vazhdimisht Kosovs, sidomos ai i Progresit t Komisionit Evropian, e t cilat pasqyrojn gjendjen ku cnohen t drejtat e njeriut dhe lirit politike jan mjaft shqetsuese, sidomos kur vendi yn aspiron integrimin n Bashkimin Evropian.

Ndrkaq, Raporti i Fridom Haus nxjerr Serbin dhe Malin i Zi shtete me statusin e vendeve `t lira`. Sipas Jasharit, Kosova duhet t ballafaqohet dhe t tejkaloj sfidat q i dalin para.
Sipas Raportit t Fundit t Freedom Haus, Ka vetm nj rajon n bot ku gjendja e lirive dhe t drejtave t njeriut vazhdon t prkeqsohet pr do vit q nga 2001; ky territor sht hapsira e vendeve t dala nga ish Bashkimi Sovjetik, me prjashtim t vendeve Baltike.

N total, sipas raportit t Freedom House, numri i vendeve t lira n vitin 2010 ra n 87 nga 89 q ishte nj vit m par. Numri i vendeve q jan demokraci zgjedhore ka rn n 115, krahasuar me 123 q ishte n 2005.
avatar
AnG3L-E
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 11525
Vendbanimi: : N`Zemer T`EDW-s
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 14/09/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi