Pakėsohen azilkėrkuesit nga Maqedonia e Serbia

Shko poshtė

Super Pakėsohen azilkėrkuesit nga Maqedonia e Serbia

Mesazh nga Lim-On prej Sat Jan 15, 2011 12:29 pmAutoritetet gjermane kanė bėrė tė ditur pėr zvogėlimin e numrit tė
azilkėrkuesve nga Maqedonia dhe Serbia, pas liberalizimit tė vizave.
Gazeta “Zidojēe Cajtung” shkruan se ėshtė regjistruar rėnie e numrit tė
kėrkuesve tė azilit nė Gjermani. Sipas tė dhėnave tė gazetės, nė fund
tė dhjetorit tė 2010, pėr 75 pėr qind ėshtė zvogėluar numri i aplikimeve
nga shtetasit e Maqedonisė, ndėrsa 39 pėr qind nga shtetasit e Serbisė.
Dy vendet u akuzuan vitin e kaluar pėr fluksin e madh tė qytetarėve tė
tyre, kryesisht tė komunitetit rom, qė kėrkonin statusin e azilit nė
vendet e BE-sė, kryesisht nė Gjermani dhe Belgjikė. Rritja e kėrkesave
shpėrtheu nė muaj tetor dhe nėntor tė vitit 2010, kur shfaqi edhe
reagimin e drejtpėrdrejtė tė Komisionit Evropian.
Gjatė vitit tė
kaluar vetėm nė Gjermani ishin regjistruar 41 mijė kėrkesa pėr statusin e
azilit, ndėrsa nė vitin 2009 ku numėr ishte 27 mijė shtetas tė huaj,
duke pėrfshirė ata nga Ballkani Perėndimor.

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi