Shėnohet 12 vjetori i masakrės sė Reēakut

Shko poshtė

Super Shėnohet 12 vjetori i masakrės sė Reēakut

Mesazh nga Lim-On prej Sat Jan 15, 2011 9:48 pmAmbasadori William Walker, nė pėrvjetorin e 12-tė, kishte
dėrguar njė letėr nga Karaibet, duke u thėnė reēakasve se gjithmonė me
zemėr dhe shpirt do tė jetė me ta, duke i falėnderuar udhėheqėsit
komunalė qė e kishin ftuar nė kėtė shėnim pėrvjetori.
Njerėzit
e Reēakut dhe qytetarė nga vende tjera, tė shtunėn shėnuan 12 vjetorin e
masakrės serbe me homazhet tradicionale nė Kompleksin Memorial,
raportoi koha.net.
Nė tubimin nė oborrin e shkollės sė fshatit, kryetari i Komunės sė
Shtimes, Naim Ismajli ka thėnė se masakra e Reēakut dhe lufta e UĒK-sė
janė vula e shtetit tė Kosovės.
Ministri i FSK-sė, Fehmi Mujota, i vetmi nga pushteti qendror qė
kishte ardhur nė Reēak, tha se 15 janari do tė ngelė nė historinė mė tė
lavdishme, sepse shqiptarėt nė trojet e tyre gjithmonė kanė luftuar pėr
vlerat e civilizimit botėror. Ai shtoi se nuk qėndron asnjė raport
ndėrkombėtar, sepse asgjė dhe askush nuk mund tė heqė etiketėn e krimeve
serbe nė Kosovė. Ai porositi qė ndėrgjegjja e secilit duhet tė jetė e
pastėr.
Ndėrkaq, Shukri Buja, ish-komandant i UĒK-sė, tha se gjakun e derdhur
dikush po e pėrdorė pėr tė mbėshtetur njė subjekt politik, me gjasė
duke aluduar nė ambasadorin Walker. “Askush nuk ka besuar se pas gjithė
asaj qė kishte ndodhur nė Kosovė gjatė luftės, tani do tė pėrballemi me
njė luftė tė ashpėr tė denigrimit tė luftės sonė”.

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi