Pasojat e fėmijėve joaktivė

Shko poshtė

Super Pasojat e fėmijėve joaktivė

Mesazh nga Lim-On prej Sun Jan 16, 2011 10:47 amFėmijėt tė cilėt nuk janė fizikisht aktivė aq sa ėshtė e
nevojshme, kanė predispozita tė shumta pėr tė pasur probleme me zemrėn,
madje edhe nė moshė shumė tė re.
Shkencėtarėt amerikanė nga
Universiteti i North Carolinas, kanė studiuar pėr shtatė vite shėndetin e
400 pjesėmarrėsve, mosha fillestare e tė cilėve ka qenė ndėrmjet shtatė
dhe dhjetė vjet.
Rezultatet tė cilat janė botuar nė revistėn mjekėsore, “Dynamic
Medicine”, kanė treguar se rreth 5 % e tė rinjve tė cilėt kanė marrė
pjesė nė eksperiment, kanė pasur shenjat e para tė sindromat metabolik,
njė grup simptomash tė cilėt ēojnė nė rrezikshmėri tė lartė pėr
paraqitjen e sėmundjeve tė zemrės.
Ėshtė vėrtetuar se sindroma metabolike ka qenė gjashtė herė mė e
shpeshtė te tinejxherėt, tė cilėt nė fillim tė studimit kanė pasur nivel
tė ulėt tė aktivitetit fizik.
Ekspertėt rekomandojnė qė fėmijėt brenda ditės tė kalojnė sė paku njė
orė duke u marrė me ndonjė aktivitet fizik me intensitet mesatar.

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi