Tė fshehtat e hidrocentralit qė rrėzoi Metėn

Shko poshtė

Super Tė fshehtat e hidrocentralit qė rrėzoi Metėn

Mesazh nga Laksi prej Sun Jan 16, 2011 1:12 pm

Nė videon e regjistruar nė zyrėn e ish-ministrit tė Energjetikės, Dritan Prifti, zė njė vend jo tė vogėl rekomandimi i Ilir Metės pėr tė rishikuar dhėnien e koncesionit pėr hidrocentralin “EgnatiShushicė”, pas ankesės bėrė kreut tė LSI-sė pėr anomali nė procesin e tenderimit. Po, kush ėshtė kompania dhe pse ende hidrocentrali nuk ėshtė dhėnė pėr ndėrtim?E pėrditshmja
Gazeta Shqiptare zbardh tė dielėn, sipas dokumenteve tė QKR-sė, se kompania Vėllezėrit Tola ėshtė themeluar nė shkurt tė vitit 2006, me objekt tė veprimtarisė ndėrtim objekti energjetik dhe prodhim e shpėrndarje energjie elektrike. Pėrfaqėsues i saj ligjor ėshtė Skėnder Tola, i cili ėshtė edhe aksionar. Nė grupin e aksionarėve bėjnė pjesė edhe tri kompani hungareze dhe grosisti i naftės ANOIL, me administrator
Llazar Angjelin.Administratori dhe disa nga aksionarėt janė pjesėtarė tė familjes sė ish-deputetit demokristian Ymer Tola dhe kėto ėshtė e gjithė zanafilla eproblematikės, qė i ka lindur kėtij subjekti gjatė kėrkesės sė tij pėr tė fituar koncesionin pėr ndėrtimin e kėtij hidrocentrali.Gazeta Shqiptare shkruan se pėr kėtė dhe pėr probleme tė tjera tė ngritura nga organet e kontrollit tė tenderimeve publike, kompania ka pėrdorur rrugėn ligjore, duke kėrkuar nė gjyqėsor prishjen e anulimit si akt administrativ dhe vazhdimin e procesit tė tenderit. Gjyqėsori e ka konfirmuar kėtė kėrkesė nė shkallėn eApelit.Nė kėtė moment, sipas pėrfaqėsuesit ligjor tė kompanisė, avokatit Thimjo Kondi, ish-ministri Dritan Prifti ka ndryshuar dy herė pėrbėrjen e Komisionit tė Vlerėsimit tė Ofertave, duke futur nė tė edhe kėshilltaren e tij, ēka pėrbėn shkelje. “Do tė depozitojmė padi civile pėr ish-titullarin e METE-s”, - vazhdon ai, nė njė prononcim pėr Gazetėn Shqiptare, madje duke anoncuar edhe shifrėn e “gjobės”, 700 mijė euro, qė pėrbėjnė dėmin ekonomik shkaktuar firmės nga sorollatjet, ndėrkohė qė ajo kishte bėrė shpenzime tė mėdha pėr projektimin, pėrgatitje tė terrenit pėr fillimin e punimeve, etj.Por, problemi ende nuk ėshtė zgjidhur. Pra, hidrocentrali “Egnatia-Shushicė” nuk i ėshtė dhėnė askujt me koncesion, megjithėse kanė kaluar tre vjet e gjysmė nga koha, kur bėheshin kėto procedura. Megjithatė, kompania duket se ėshtė e vendosur tė vazhdojė rrugėn ligjore edhe pėr sa i pėrket heqjes sė tė gjitha pengesave lidhur me realizimin e koncesionit, qė ajo e konsideron si tė penguar nė mėnyrė tė paligjshme. Pėrfaqėsuesit e saj, sikurse del edhe nė video, kanė kontaktuar me Ilir Metėn, por, as ndėrhyrja e tij pranė Dritan Priftit dhe as ardhja e tij mė pas nė krye tė METE-s nuk zgjidhi
praktikisht asgjė....

_________________
Sot do tė Lirohem nga druajtjet e mia. Nuk do tė frikohem tė jem i tillė ēfarė jam, tė gėzohem dhe tė kėnaqem me tė bukurėn. Pa frikė do tė dashurojė dhe pa frikė do tė besojė se mė duan ata qė unė i dua.
avatar
Laksi
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 18758
Mosha : 27
Viti: : 21/07/1990
Vendbanimi: : Nė brendėsi tė Lėkurės sate
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 13/09/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi