Marrėzitė e burrave

Shko poshtė

Super Marrėzitė e burrave

Mesazh nga Ditta prej Sun Jan 16, 2011 2:05 pm


Theksimi
shumėshekullor i feminitetit e ka sjellė femrėn nė rrethin e mbyllur tė
sjelljeve dhe kėrkesave, madje edhe virtytet e mashkullit binin nė tė
njėjtin kurth.
Thjeshtėsimi i standardeve jetike ia ka imponuar
femrės ekzistencėn vetėm brenda kuptimeve siē janė besnikėria,
ndjeshmėria, afėrsia dhe mirėkuptimi. Kėto kuptime me kohė janė
shndėrruar nė kundėrthėnie: nėnshtrim, ndjeshmėri e tepėrt, tė jetuarit e
jetėve tė tjera dhe hulumtimi i mundimshėm i gjithė asaj qė mendojnė tė
tjerėt. Ajo qė nė fakt ėshtė pozitive nė formėn tepėr tė shprehur dhe
tė varfėruar ėshtė bėrė burim i pakėnaqėsive. E nga ky burim njėsoj
pinin edhe meshkujt edhe femrat.

Zhgėnjimi nga lidhjet
Tė zhgėnjyer me lidhjet nė tė cilat femrat deri para njė kohe kanė
qenė viktima, tė cilat ata i kanė nxjerrė nė sipėrfaqen e shpresės, nė
mėnyrė qė pas njė kohe tė tregonin fytyrėn e shtrigės, meshkujt pyeten
se a kanė tė drejtė “djelmoshat e kėqij”, tė cilėt gjatė tėrė jetės i
bindin se femrat e pėlqejnė vrazhdėsinė dhe nėnshtrimin.
Mirėpo, nuk qėndron gabimi as te femrat, e as qė ėshtė e vėrtetė se
femrat u bien nė gjunjė me nėnshtrim. Thėnė thjesht, femrat sot mund tė
hetojnė fare lehtė nėse mashkulli shėrbehet me tė mirėn nė mėnyrė qė tė
fshehė “natyrėn e vėrtetė”, e kanė tė qartė po ashtu edhe dallimin mes
kujdesit tė sinqertė dhe butėsisė me tė cilėn meshkujt, dėshirojnė t’ua
tėrheqin vėmendjen ose tė marrin pak seks. Princat e sotėm tė pafat janė
viktima, por vetėm nga shkaku i lėshimeve tė tyre. Konsiderohen
shpirtgjerė kur marrin guximin tė jenė pranė njė femre tė cilėn askush
nuk e do, kur kanė guximin ta shpijnė para altarit dhe t’ia ndėrrojnė
shprehitė e saj tė kėqija. Theksimi shumėshekullor i feminitetit e ka
sjellė femrėn nė rrethin e mbyllur tė sjelljeve dhe kėrkesave.
Burrėria e deformuar
Moszhvillimi i vlerave tė tjera, pėrhapja e vetėdijes sipas zgjedhjes
personale dhe mospranimi i ashpėr i modeleve tė tjera tė sjelljes, e
kanė identifikuar mashkullin me forcėn, vendosmėrinė, pėrgjegjėsinė dhe
kujdesin. Nė kėtė mėnyrė burrėria ėshtė shndėrruar nė agresivitet,
pandjeshmėrinė emocionale, kontrollimin e veprimeve tė tė tjerėve dhe
nevojėn qė tė tjerėt tė bėhen tė varur. Lufta midis gjinive me kėtė fakt
ėshtė bėrė e pashmangshme, edhe meshkujve edhe femrave u mohoheshin tė
drejtat pėr ekzistimin e jetės sė brendshme mė tė pasur. Ndarja gjithnjė
mė e thellė i ka ushqyer me parashenjėn negative tė padrejtėsive tė
rrėnjosura thellė. Kundėrshtitė e imponuara kompensoheshin vetėm nė
sipėrfaqen e jetės sė pėrbashkėt, e teoritė biologjike pėr dallimet e
“lindura” dhe modeleve tė sjelljes i krijonte shoqėria nė tė cilėn nuk
dominon vetėdija, porse bartja e skenave nga bota shtazore nė tė cilėn
mashkulli lufton pėr femrėn, e mbars dhe kujdeset ose nuk kujdeset pėr
pasardhėsit e vet. I njėjti nxitės emocional me inteligjencėn ironike ka
krijuar modelet, e disa prej tyre, siē janė pėrrallat, vashėzat dhe
djelmoshat i mirėpresin qė nga fėmijėria.

_________________


`LOVE 4 Haters .. :D

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi