Tejkalimi i shujtave pėshtjellon zorrėt

Shko poshtė

Super Tejkalimi i shujtave pėshtjellon zorrėt

Mesazh nga Gonna prej Mon Jan 17, 2011 11:16 am

Nėse vėreni se keni mundim, keni vjellje, stomaku ėshtė i fryrė, detyrimisht shkoni te mjeku ngase mund tė bėhet fjalė pėr njė pėshtjellim tė zorrėve, sėmundje e cila ekskluzivisht shėrohet me operacion dhe nėse nuk reagoni me kohė mund t’ju kushtojė me jetė. Kjo nuk do tė thotė se ēdo simptomė e ngjashme duhet t’ju frikėsojė, por se duhet tė shkoni te mjeku kjo ėshtė e sigurt.

Kjo ėshtė njė gjendje akute qė fillon papritmas dhe me atė rast vjen deri tek ngecja nė lėvizjet qė pėrmban kanali i zorrėve.

Kėtu shfaqen obstruksione tė zorrės sė hollė dhe asaj tė trashė. Tek personat mė tė moshuar se 55-vjeē, pengesė shfaqin tumoret.

Mjekėt theksojnė se duhet pasur kujdes nė vėrejtjen e simptomave. Ngėrēe tė dhimbshme, fryrja e stomakut, ndėrsa mė pas shfaqen edhe mundim dhe vjellje.Diagnoza para operacionit

Diagnostikimi vėrtetohet pasi kirurgu kontrollon tė sėmurin dhe nė bazė tė fotografimit tė stomakut. Tė dhėnat laboratorike nuk janė specifike, por nganjėherė tregojnė shkallėn e ērregullimeve dhe peshėn e sėmundjes.

Shėrimi nė shumicėn e rasteve ėshtė kirurgjik. Shėrimi kirurgjik nėnkupton largimin e shkaktarit dhe vendosjen e punės sė rregullt tė zorrėve, qė nganjėherė paraqet problem, sidomos atėherė kur nėse pacienti ka pasur edhe intervenime tė tjera nė stomak.Regjimi nė ushqim

Shėrimi nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė varet nga pesha e operacionit. Duhet pasur kujdes nė regjimin e pėrdorimit tė dietės.

Pemėt dhe perimet duhet shmangur nė muajin e parė.

Po ashtu, ushqimi nė muajin e parė duhet tė jetė i pasur me proteina shkaku i metabolizmit dhe pėrmirėsimin e fuqisė sė pacientit. Gjithashtu nevojitet konsumim i lartė i lėngjeve, rreth dy litra brenda ditės. /reuters/

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi