Disa minuta pas fikjes sė cigares fillojnė dėmet pėr organizmin

Shko poshtė

Super Disa minuta pas fikjes sė cigares fillojnė dėmet pėr organizmin

Mesazh nga Gonna prej Mon Jan 17, 2011 11:18 am

Konsumi i duhanit dėmton shėndetin e njeriut vetėm disa minuta pasi ta keni fikur cigaren, theksojnė shkencėtarėt amerikanė.

Studimet e fundit tregojnė se duhanxhinjtė me tė vėrtetė duhet tė fillojnė tė mendojnė seriozisht se si t’i shmangen kėsaj shprehie tė dėmshme. Nė tė vėrtetė, kemikalet qė shkaktojnė kancerin formohet shumė shpejt, pasi ta keni fikur cigaren.

Studimi ishte botuar nė revistėn ‘Chemical Research in Toxicology’, e cila tregon se shkencėtarėt edhe njė herė kanė vėrtetuar se kurrė nuk ėshtė vonė tė ndėrpritet pirja e duhanit.

Pėr njė kohė tė gjatė ėshtė vėrtetuar se duhani shkakton sėmundjet e zemrės, kancerin dhe sėmundjet e mushkėrive. Me kėtė hulumtim tė ri ėshtė vėrtetuar se dėmi nė organizmin e njeriut fillon vetėm disa momente pasi ta tymosni cigaren.

Nė studim kishin marrė pjesė 12 vullnetarė, tek tė cilėt ishte vėzhguar mėnyra e ndikimit tė duhanit, pasi qė ata e kishin pirė cigaren.

Hulumtimi ka treguar se nevojiten vetėm 15 deri 30 minuta pas konsumit tė cigares qė kemikalet tė fillojnė tė ndikojnė nė trup dhe tė shkatėrrojnė ADN-nė.

Shkencėtarėt kanė theksuar se studimi do tė duhej tė ishte vėrejtje pėr tė gjithė duhanxhinjtė, por edhe pėr ata qė deri nesėr mund ta fillojnė pirjen e duhanit.

“Tė gjithė e dimė qė kanceri shkakton kancerin nė mushkėri, por ky studim tregon se ky proces nuk fillon pas 30 vjetėve, por vetėm pas 30 minutave”, tregon Martin Dokrell, drejtor i qendrės pėr hulumtime. Dokrell ka theksuar se kurrė nuk ėshtė vonė ta ndėrprisni duhanin, por sa mė parė, aq mė mirė. /reuters/

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi