Ndarja e tabletave dhuron dozėn e gabuar

Shko poshtė

Super Ndarja e tabletave dhuron dozėn e gabuar

Mesazh nga Gonna prej Mon Jan 17, 2011 11:24 am

Thyerja e tabletave mund tė ketė pasoja serioze pėr shėndetin, theksojnė ekspertėt dhe kėrkojnė prodhimin e ilaēeve nė doza tė ndryshme.

Ndarja e tabletave mund tė sjellė deri tek ajo qė pacientėt tė marrin dozėn jo tė duhur nė organizėm, qė sipas mendimit tė ekspertėve nga universiteti belg “Gent” mund tė ketė pasoja serioze pėr shėndetin. Detajet e kėtij hulumtimi ishin botuar nė revistėn “Journal of Advanced Nursing”.

Nė bazė tė hulumtimit, shkencėtarėt kishin lutur pesė vullnetarė qė nė tri mėnyra tė ndryshme t’i ndajnė tetė tableta sasish dhe formash tė ndryshme. Nė dispozicion kishin njė aparat tė veēantė pėr thyerjen e tabletave, gėrxhorė dhe thika tė kuzhinės. Me kėtė rast, tek 31 pėr qind e tabletave tė thyera ishte vėrejtur tejkalim nga doza e pėrshkruar. Si mė preciz ishte treguar aparati pėr ndarjen e tabletave, por megjithatė, tek 13 pėr qind e tabletave ishte vėrejtur gabim nė dozėn e caktuar. Nė mesin e tabletave tė testuara gjenden ato pėr shėrimin e sėmundjes sė Parkinsonit, zemrės, trombozės dhe artritit.

Tabletat zakonisht i ndajmė pėr arsye tė ndryshme, mes tjerash pėr pėrpirje mė tė lehtė, kursimit tė parave...Shkencėtarėt theksojnė se pjesėt e tabletave tė thyera shpesh pėrmbajnė dozė tė ndryshme tė ilaēeve, prandaj me ndarjen e tyre njė numėr i madh i tyre shkatėrrohen. Mu pėr kėtė arsye do tė ishte mė e dobishme qė nė treg tė shfaqen doza tė ndryshme tė tė njėjtit ilaē. Si njėrėn prej zgjidhjeve ekspertėt propozojnė prodhimin e ilaēeve nė gjendje tė lėngėt. /reuters/

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi