Hurmat pėr dobėsim

Shko poshtė

Super Hurmat pėr dobėsim

Mesazh nga Ditta prej Mon Jan 17, 2011 5:05 pm


Duke ngrėnė tre hurma njė orė para mėngjesit, drekės dhe darkės do tė dobėsoheni mė lehtė.Sipas
studimit tė realizuar nga spitali i Kėrkimit dhe Edukimit Umraniye
bėhet e ditur se me anė tė dietės e cila konsiston nė ngrėnien e tre
hurmave njė orė para mėngjesit, drekės dhe darkės do ta keni mė tė lehtė
tė dobėsoheni.
Spitali i studimeve Umraniye ėshtė duke analizuar hurmėn nga ana
shkencore. Pa bėrė asnjė ndryshim nė programin e ushqyerjes, pacientėt
obezė kishin konsumuar nga tre hurma njė orė para ushqimit. Nė kėtė
mėnyrė kanė dhėnė tetė kile pėr dy muaj.
Me dietėn e bėrė duke ngrėnė nga tre hurma njė orė para mėngjesit,
drekės dhe darkės ėshtė vėrtetuar se dobėsoheni mė shpejt sepse hurma tė
jep ndjesinė e ngopjes dhe pėrshpejton lėvizjet e zorrėve. Tani ky fakt
do tė argumentohet me anė tė tė dhėnave mjekėsore.
Tė dhėnat tregojnė se hurma ėshtė njė produkt i pasur me vlera
ushqyese. 100 gr hurmė pėrmban 65 gr karbohidrate, 2 gr proteina dhe 0,2
gr yndyrna. Ngaqė pėrmban sheqer fruktoz nuk pėrbėn asnjė rrezik as pėr
tė sėmurėt me diabet. Ėshtė i vetmi produkt i cili pėrmban sheqer,
proteina dhe yndyra.
Ajo pėrmban dhe 21 % fibra tė cilat ndihmojnė nė rregullimin e
aktivitetit tė zorrėve duke parandaluar kapsllėkun. Pėrveē vitaminave
A,D,B1, B6, C pėrmban dhe vitaminat antioksiduese. Pėrveē mineraleve si
hekur, magnez, zink pėrmban dhe sodium, kalcium. Pėrkrah veēorive
pozitive hurma nuk pėrmban fare kolesterol.

_________________


`LOVE 4 Haters .. :D

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi