Haiti, rikthehet ish-diktatori Duvalier

Shko posht

Super Haiti, rikthehet ish-diktatori Duvalier

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Mon Jan 17, 2011 5:13 pmIsh-diktatori i Haitit, Jean-Claude Duvalier, sht rikthyer n vendin e tij, 25 vjet pasi u rrzua nga pushteti me nj revolt popullore, lajmruan mediat ndrkombtare.

59-vjeari Duvalier, i njohur ndryshe edhe si Baby Doc, mbrriti n vendin e karaibeve me nj fluturim nga Franca, ku jetonte si i strehuar politik.

Nuk sht e qart se far e shtyu n marrjen e ktij vendimi, pavarsisht se ai vet theksoi se dshiron t ndihmoj kombin n kto dit t vshtira, pas trmetit q shkaktoi 250 mij viktima dhe shkatrroi qytetet kryesore, nj vit m par.

Duvalier mbrrin n vend n nj moment tensioni, pas zgjedhjeve t fundit t nntorit, t shumdiskutuara. Ai morri n dor pushtetin n moshn 19-vjeare, pasi babai i tij ndrroi jet dhe e konsideroi ather veten si nj udhheqs t prjetshm.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi