N ciln gjuh qajn foshnjat?

Shko posht

Super N ciln gjuh qajn foshnjat?

Mesazh nga Ditta prej Tue Jan 18, 2011 6:12 pm


Foshnjat qajn n nj mnyr t prshtatshme me gjuhn e nnave t tyre, theksohet n nj studim t br n Gjermani.Gazeta gjermane Die Welt i
referohet Kathleen Wermke, drejtuese e qendrs Zhvillimi i gjuhs para
t folurit dhe problemet e zhvillimit n klinikn e universitetit
Wurzburg, dhe ekipit t saj. Ata vrtetuan se kur embrioni sht n
barkun e nns regjistron n kujtesn e tij thekset e ndryshme t gjuhs
s saj, dhe pasi lind, gjat t qarit prdor at shembull melodie t
nns.
Pas botimit t rezultateve t studimit n revistn Current Biology,
Wermke thekson se jan analizuar 60 foshnje 3-5 ditshe franceze dhe
gjermane, dhe nga spektri i frekuencave i prgatitur gjat kohs q
qanin u prftuan thekse t ndryshme.
Duke par se n gjuhn gjermane theksi i fjalve dobsohet n rrokjet
e fundit, ndrsa n gjuhn franceze theksohet m tepr, Wermke deklaroi
se foshnjat gjermane fillonin t qarin me tone t larta pastaj e
ngadalsonin. Ndrsa tek foshnjat franceze ndodhte e kundrta, ato
fillonin t qanin leht dhe m von e ngrinin m shum zrin.

_________________


`LOVE 4 Haters .. :D

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Super Re: N ciln gjuh qajn foshnjat?

Mesazh nga Gonna prej Tue Jan 18, 2011 6:16 pm

Fmit qajn n gjuhen Kineze qashtut mdoket :):D

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi