Rusi Kosaēev nisi historinė e organeve nė KE

Shko poshtė

Super Rusi Kosaēev nisi historinė e organeve nė KE

Mesazh nga Gonna prej Wed Jan 19, 2011 9:20 am

Emri i tij ėshtė Konstantin Kosaēev. Ky ėshtė njeriu qė nisi nė Kėshilin e Evropės historinė e tregėtisė me organe qysh nė vitin 2008, 3 muaj pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės. Portali Indeksonline ka mundur tė sigurojė mocionin e paraqitur nga Kosaēev pėr rezolutėn qė do tė miratohej nė KE pėr tė dėnuar “trajtimin jonjerėzor tė njerėzve dhe trafikimin e paligjshėm tė organeve njerėzore nė Kosovė”.

Nė mocionin qė u nėnshkrua nga vetėm 17 deputetė bėhej thirrje qė “Asambleja e Pėrgjithshme e Kėshillit tė Evropės t’i kushtonte vėmendje fakteve pėr trajtimin jonjerėzor dhe tregtinė e paligjshme tė organeve njerėzore nė Kosovė, ashtu siē pėrshkruhet nė memoaret e Karla Del Pontes, ish-kryeprokurore nė Tribunalin e Hagės pėr ish-Jugosllavi, qė nga viti 1999”.

Pika 2 e mocionit jep citate nga libri i Karla Del Pontes pėr trafikimin e supozuar. “Njerėzit e UĒK-sė kidnapuan mė shumė se 300 serbė nga enklavat e provincės, dhe organet e tyre vitale u hoqėn pastaj. Kėto organe u trafikuan nėpėrmjet Aeroportit Rinas tė Tiranės tek klinikat e huaja qė paguanin pėr transplantim organesh”. Aty thuhet se Del Ponte kishte shumė dokumente qė vėrtetonin “ krimet e mundshme tė UĒK-sė”, duke thėnė se kishte shenja qė “lidershipi i Kosovės ishte i pėrfshirė nė krimet e tilla”

Nė fund thuhet se Kėshilli i Evropės duhet tė kėrkojė hetime tė plota pėr ēėshtjen si obligim ndaj viktimave dhe familjarėve tė tyre, por edhe pėr faktin se disa prej viktimave vijnė nga shtete anėtare tė Kėshillit tė Evropės, si nga Moldavia, Rusia dhe Rumania.

Mocioni nuk arriti tė diskutohej asnjėherė nė Asamble. Pėrveē Kosachevit, qė udhėheq me Komitetin pėr Politikė tė Jashtme tė Dumas ruse, atė e nėnshkruajtėn edhe 16 deputetė tė tjerė, duke pėrfshirė edhe tė tillė nga Britania e Madhe, Finlanda, Suedia e Zvicra.

Lista e nėnshkruesėve tė mocionit kundėr Kosovės:

Konstantin Kosaēev, Rusi

Milosh Aligrudiq, Serbi

Luc Van den Brande, Belgjikė

Mįtyįs Eörsi, Hungari

Andreas Gross, Zvicėr

Michael Hancock, Mbretėri e Bashkuar

Tadeusz Iėiński, Poloni

Tiny Kox, Holandė

Göran Lindblad, Suedi

Mikhail Margelov, Rusi

Yevhen Marmazov, Ukrainė

Joćo Bosco Mota Amaral, Portugali

Ivan Popescu, Ukrainė

Christos Pourgourides, Qipro

Kimmo Sasi, Finlandė

Samad, Seyidov, Azerbejxhan

Elene Tevdoradze, Gjeorgji

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Rusi Kosaēev nisi historinė e organeve nė KE

Mesazh nga ditush prej Sat Feb 12, 2011 11:31 pm

kalonn tekk rajonii & Botta

_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi