Zbulohet “fajtori” i kancerit tė veshkave

Shko poshtė

Super Zbulohet “fajtori” i kancerit tė veshkave

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Wed Jan 19, 2011 8:36 pmShkencėtarėt kanė arritur tė identifikojnė mutacionin e njė gjeni, i cili ėshtė shkaktar i treēerekut tė rasteve tė kancerit mė tė zakonshėm tė veshkave, raportoi gjatė ditės “Nature Journal”.

Sipas ekspertėve, ky zbulim ėshtė njė avancim “gjigant” nė kuptimin e mėnyrės se si krijohet sėmundja dhe mund tė kontribuojė nė kura mė efektive pėr tė luftuar tumorin, nė njė tė ardhme tė afėrt.

Kanceri i veshkave ėshtė jashtėzakonisht i vėshtirė pėr t’u verifikuar pėrpara fazės sė tij tė paoperueshme, ndėrsa simptomat shfaqen edhe mė vonė se sa ato tė tumoreve tė shkaktuara nė zona tė tjera tė trupit.

Profesori Mike Stratton, drejtor i Institutit qė ndoqi studimit, deklaroi: “Ky zbulim ėshtė njė avancim i jashtėzakonshėm. Ėshtė e qartė qė ēdo kurrė qė do tė shėrojė pacientėt nga kanceri nė tė ardhmen, duke e bėrė kėtė sėmundje tėrėsisht tė kurueshme, do tė kalojė nga studimi i imtėsishėm i gjenetikės sė sėmundjes”.

Kanceri i veshkave ėshtė i shtati mė i pėrhapuri tek meshkujt dhe i nėnti tek femrat. Shumė pak persona arrijnė tė jetojnė mė shumė se pesė vjet pas diagnostikimit.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi