Celularėt dhe laptopėt mund tė rrėzojnė aeroplanin

Shko poshtė

Super Celularėt dhe laptopėt mund tė rrėzojnė aeroplanin

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Thu Jan 20, 2011 2:06 pmNumri i rritur i pajisjeve elektronike tė cilat udhėtarėt bartin me vete mund tė shkaktojnė fatkeqėsi ajrore, pohojnė ekspertėt e kėsaj fushe.

Pėrkundėr vėrejtjeve tė anėtarėve tė ekuipazhit tė cilėt kėrkojnė nga pasagjerėt tė shkyēin celularėt, laptopėt dhe pajisjet tjera elektronike, shumė prej tyre i injorojnė kėto kėrkesa.

Shumica e pajisjeve elektronike emetojnė sinjale tė cilat pėrbėhen nga valėt elektromagnetike, e tė cilat mund tė pėrzihen me sistemin elektronik tė aeroplanit.

Inxhinieri Bill Strauss, i cili hulumton shfrytėzimin e pajisjeve elektronike nė aeroplanė, situatėn e pėrgjithshme e ka cilėsuar si brengosėse.

“Aeroplani ėshtė i dizajnuar me specifika tė veēanta. Nuk ekzistojnė kontrolle tė shpeshta tė gjendjes sė tij. Problem shkaktojnė edhe telefonat celularė tė cilėt u takojnė pasagjerėve, apo atyre qė i keqpėrdorin ata, bateritė tė cilat janė mė tė fuqishme sesa qė duhet, si dhe elektronika nė aeroplan e cila u nėnshtrohet pengesave, sepse nuk ėshtė e mbrojtur sa duhet. Krejt kjo paraqet njė shtrėngatė tė pėrsosur elektronike e cila mund tė sjellė deri tek rrėzimi i aeroplanit”, ka thėnė Strauss pėr gazetėn amerikane New York Times.

Pengesat e shkaktuara nga telefoni celular janė shkas i rėnies sė aeroplanit i cili ėshtė rrėzuar nė Christchurch mė Zelandėn e Re, shkruan gazeta britanike Telegraph.

Nė raportin e fundit tė Komisionit pėr fatkeqėsi nė trafikun ajror tė Zelandės sė Re theksohet se “celulari i pilotit ka shkaktuar tė dhėna tė gabueshme nė sistemin e navigacionit”.

Shumė shėrbime tjera kanė konstatuar se pengesat elektronike tė shkaktuara nga celularėt mund tė sjellin deri nė atė pikė sa qė pajisjet nė aeroplan tė shfaqin tė dhėna tė gabueshme.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi