Irani ndaloi Shėn Valentinin

Shko poshtė

Super Irani ndaloi Shėn Valentinin

Mesazh nga Lim-On prej Fri Jan 21, 2011 7:37 am


Autoritetet nė Iran ndaluan prodhimin dhe shpėrndarjen e
dhuratave pėr ditėn e Shėn Valentinit, si dhe ēdo lloj promovimi tjetėr
mė 14 shkurt, qė njihet edhe si Dita e tė Dashuruarve. Autoritetet
vendosėn tė ndėrmarrin kėtė hap pėr tė parandaluar ndikimin e kulturės
perėndimore nė territorin e tyre, sidomos pėr faktin se sipas ligjeve
islamike kjo festė ėshtė “haram”.
Kėshtu pėr kėtė Shėn
Valentin nė Iran nuk do tė gjeni dhurata nė formė tė zemrės ose
kartolina pėr Shėn Valentin, ndėrsa nė sqarimin zyrtar tė autoriteteve
iraniane lidhur me kėtė ēėshtje thuhet: “Festimi i festave tė huaja do
tė thotė shpėrndarje tė kulturės perėndimore, ndėrsa ne jemi vend i
civilizimit tė vjetėr dhe nuk festojmė dashurinė dhe lidhjen atė ditė.
Tė gjithė ata qė shkelin kėto rregulla do tė dėnohen”

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Irani ndaloi Shėn Valentinin

Mesazh nga Albii prej Fri Jan 21, 2011 8:28 am

Krejt Bota shkon perpara vetem bota islame kthehet mbrapa.sdi pse eshte Haram ti urosh diqka ,apo ti dhurosh dikujt diqka qe e done .

''Zote jep dhe kontribo aty ku duhet mend''
avatar
Albii
Legend“s
Besa-Bess
Legend“sBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 554
Aktiviteti :
1 / 1001 / 100

Registration date : 18/09/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Irani ndaloi Shėn Valentinin

Mesazh nga Lim-On prej Fri Jan 21, 2011 10:58 am

Albii shkruajti:Krejt Bota shkon perpara vetem bota islame kthehet mbrapa.sdi pse eshte Haram ti urosh diqka ,apo ti dhurosh dikujt diqka qe e done .

''Zote jep dhe kontribo aty ku duhet mend''

Albiii Shen Valentiniii eshte feste qe jo vetem ne Iran duhet ndaluar por neper tere boten Islame pasii qe Vet fjala Shen ka te beje direktt me Katolikett prandaj ne smujm ti mbajme edhe festat tonat edhe te katolikve,cdoo qift i dashurar jam i bindur qe e ka nje date specialee ku do te mundd tii bleje te dashures ndonje dhurat ose te ja uroj ate dite....
Nuk osht prapambeturi kjooo,eshte thjeshtt e drejt fetare

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Irani ndaloi Shėn Valentinin

Mesazh nga Gonna prej Fri Jan 21, 2011 11:02 am

e shqiptart kurr skan me shku perpara me mendime negative kjo ashiqare osht fest katolike se muslimant krejt dit i kan dit t dashuris jo veq shėn valentinin po hajt kishe na evropian edhe pse jena evropian nuk don me thon me i pas krejt festat shkurt e shqip shėn valentinin nuk e feston muslimani OK

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Irani ndaloi Shėn Valentinin

Mesazh nga Lim-On prej Fri Jan 21, 2011 11:05 am

Bravo qashtu osht Gonna :))


_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Irani ndaloi Shėn Valentinin

Mesazh nga Albii prej Mon Jan 24, 2011 11:14 am

Qka jeni more tu then eshte fest katolike ,kjo eshte feste boterore ,SHen Valentin ka pas emrin ai qe e ka mbrojt dashurin dhe ka shpall ket dit per tere boten ,por tash dmth qe eshte fest katolike jo gabim jeni.
ka edhe shkrimtar katolik e sduhet librat ti lezojm qe veq qe jane katolik ?

Ka filozof Katolik a sduhet ti mesojm fjalt e arta tynve ,kjo eshte lloj tradite para 2000 vjeteve si jan zgjedh qiftet mesveti ??

shum gabim jeni por nejse ajo eshte mendimi juv dhe e rrespektoj
avatar
Albii
Legend“s
Besa-Bess
Legend“sBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 554
Aktiviteti :
1 / 1001 / 100

Registration date : 18/09/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Irani ndaloi Shėn Valentinin

Mesazh nga Gonna prej Mon Jan 24, 2011 11:27 am

qashtut albi duhet me rrespektu mendimin e krejt antarve ama edhe un t thom qe je shum gabim vet fjala shėn valentin do me thon qe osht fest katolike kerkun n libra muslimane nuk shkrun qe osht fest data 14 shkurt sepse krejt dit jon t njejta per dashuri un e rrespektoj qdo fest t fes katolike nuk don me thon qe e ka shpall feja katolike ket fest me festu krejt bota e festojn ata qe jon katolik edhe shumica e vendeve n bot jon katolik n evrop n amerik na mujna me shku perpara edhe me fen ton qe jom krenare qe jom MUSLIMANE e kshtu qe na n kosove menojna qe me rregullat e fes ton nuk mujna me shku perpara shum shum shum gabim jeni duhet mi dallu pak qa osht e fes muslimane qka osht e fes katolike se spo e di ciles fe je ti po pa marr parasysh ciles fe i perket un i festoj festat e fes MUSLIMANE e i rrespektoj festat e fes katolike kshtu qe mujn krejt me dhon mendimin e vet ama mujna edhe me kundershtu kur so diqka qashtut qa thot antari tjeter

rrespekt gona

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Irani ndaloi Shėn Valentinin

Mesazh nga Albii prej Mon Jan 24, 2011 11:31 am

Shen Valentini ka nje te kaluar prej 2000 vjetesh qe neper shekujsh eshte festuar ne tradita te ndryshme. Nje nga traditat e praktikuara shekuj me pare, ishte per te gjetur nje te dashur ne diten e te dashuruarve, per qka organizoheshin shorte. Ne ate periudhe, ishin njerez te veqante ata qe merreshin me kete llojė riti. Ndermjetesi merrej vesh me vajzen e cila duhet te shkruante emrin e personit qe pelqente ne nje cope leter dhe t'ja jepte ndermjetesit qe te merrte pjese ne short, dhe te fitonte njeriun e preferuar.

Ne shekullin e 16-te, pikerisht me 14 shkurt, si shenje dashurie jepeshin dhurata te ketilla si; doreza, qorape dhe shami. Ne shekullin e 17-te, Puritenet amerikane, qe ishin nje shoqeri e krishtere, me arsyetimin se eshte dita e te dashuruarve eshte nje besim i kote, u munduan ta ndalonin. Edhe kete here dashuria triumfoi, dhe ata nuk ia dolen ta ndalojne kete feste. Dhuratat e asaj kohe ishin veshjet dhe nje shishe vere. Ne ate periudhe, 14 Shkurti festohej ne France, Itali, Gjermani etj.

Ne nje fshat te vogel tė Frances, pleqte e fshatit ndaheshin nė dy grupe dhe shetisnin shtepi per shtepi per te zgjedhur te rinjte te cilet dilnin neper dritare dhe thonin emrat e njeri-tjetrit, e me pastaj vajza i dergonte nje veshje te re si shenje ftese mashkullit per mbremjen e njohjes qe organizohej ne qender te qytetit. Nese ftesa i pranohej nga djali, si pergjigje vinte nje shishe vere.

Ate nate ne mbremjen e Shen Valentinit, nese vajza apo djali nuk e pelqenin njeri-tjetrin, po ate nate ndizej nje zjarr i madh dhe digjeshin te gjitha veshjet qė ishin derguar per ftese. Nė vitin 1776 kjo tradite u ndalua.Nė shekullin e 18-te, shfaqen kartolinat e para per diten e dashurise. Ishte zakon qe ato kartolina te punoheshin vet nga personi qe do i dergonte. Kartolinat zbukuroheshin me germa te florinjta dhe dantella. Ne to shkruhej poezi dashurie, dhe me pastaj dergoheshin.

Ndersa disa kartolina zbukuroheshin me zemra dhe brenda i futej qeske parfumi. Keto kartolina sot ruhen si antikitete tė vlefshme neper muze. Mbas vitit 1850 u shtypen kartolinat e para per diten e shen Valentinin dhe u nxoren nė treg per t'u shitur. Qe prej asaj kohe, shen Valentini u perdor edhe per interese fitimi ne biznes.
Nuk e di qfar te keqe ka ketu lezo qe edhe katoliket jan kan kunder kesaj tradite do ta nenvizoj me ngjyr te kuqe ,e mos dilni vetem qe skeni njohuri ne ket tradit te thuani se sesht fest e jonja muslimane ku ka pas fe muslimane para 2000 mij viteve ,kto jane tradita qe njeriu qe ka len ket tradite ka pas emrin Shen Valentin .Gona tjera her para se me be nje kritik lexo me shum te kesh njohuri per diqka qe kritikon menyr indirekte .
avatar
Albii
Legend“s
Besa-Bess
Legend“sBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 554
Aktiviteti :
1 / 1001 / 100

Registration date : 18/09/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Irani ndaloi Shėn Valentinin

Mesazh nga Gonna prej Mon Jan 24, 2011 11:36 am

ti Albi mundesh me shkrujt edhe 100 faqe po mendejen teme sun e ndryshon mendimi jot aj mendimi jem ky OK u kry ma

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Irani ndaloi Shėn Valentinin

Mesazh nga Lim-On prej Mon Jan 24, 2011 11:49 am

Shen Nikolla,Shen Gjergji,Shen Valentini,Shen Shen Shen a jan Persona te Shenjta kta per Fene Katolike oo Albi,na skem nevoje mei festu festat e Katolikve,Muslimanet skan dit te caktume per te dashurum pasi qe cdoo dite per cdo Musliman eshte e dashuruar :)
A Mendon ti qe MeKsika qe eshte vendi me me se shumti Katolik ne Bote apo naj Meksikan din gje per festat e Muslimanvee JOO !!
A I njeh vetemm te Shenjtit e vet i njeh festat e veta dhe ne Muslimanet i njohim tonatt dhe kemii drejt mos mi festu,nuk osht prapambetuni nesee ne nuk e festojm nje feste Katolike :)

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Irani ndaloi Shėn Valentinin

Mesazh nga fitimaj prej Mon Jan 24, 2011 2:30 pm

Albi ska nevoj me na tregu histori sepse te gjith mujm me hi ne net edhe me gjet historin e shen hamamit ose te dikujt tjeter , edhe tjetra un e pergezoj IRANIN qe e ka bo ket akt HALLALL ju koft sepse IRANI u met vendi i vetem i VER8 MISLIMAN , edhe kjo nuk osht as fest Katolike po i ka rrojt prej kohes Pagane si shum festa te tjera .
avatar
fitimaj
Antar/e
Besa-Bess
Antar/e Besa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 49
Aktiviteti :
0 / 1000 / 100

Registration date : 30/04/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Irani ndaloi Shėn Valentinin

Mesazh nga AmazinnG GirL prej Mon Jan 24, 2011 2:34 pm

Albii shkruajti:Krejt Bota shkon perpara vetem bota islame kthehet mbrapa.sdi pse eshte Haram ti urosh diqka ,apo ti dhurosh dikujt diqka qe e done .

''Zote jep dhe kontribo aty ku duhet mend''

shike jon do sene qe feja islame i ndalon e nuk don me than qe ajo ngec nese don me shku perpara mundet n'forma tjera
avatar
AmazinnG GirL
Legend“s
Besa-Bess
Legend“sBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 4276
Mosha : 22
Viti: : 17/10/1995
Vendbanimi: : n'Kojshi :P
Aktiviteti :
50 / 10050 / 100

Registration date : 21/09/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Irani ndaloi Shėn Valentinin

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi