Si tė mbrojmė sytė nga ekrani i kompjuterit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Si tė mbrojmė sytė nga ekrani i kompjuterit

Mesazh nga Ditta prej Sun Jan 23, 2011 7:12 am


Sytė mund tė dėmtohen duke kaluar ditė tė tėra pėrpara ekranit tė
kompjuterit apo televizorit, ndotja e ambientit qė vjen nga tė gjithė
agjentėt atmosferikė, ajri i kondicionuar, alergjitė, diabeti, madje sė
fundmi edhe nga sėmundjet reumatike.
Pasoja ėshtė njė dhe e vetme: irritim dhe skuqje e syve
Nėse bezdisja ėshtė vazhdueshme, shfaqet dhe zhduket me pėrpikėri,
pacienti duhet tė bėjė medoemos njė vizitė te specialisti. Janė disa
mėnyra se si mund t’i mbrojmė sytė nga ekrani i kompjuterit: sfondi
pėrtej ekranit nuk duhet tė jetė asnjėherė krejt i errėt, nuk duhet tė
ketė reflekse nė ekran,
kontrasti dhe drita e ekranit duhet tė rregullohen nė vlera mesatare,
ekrani duhet tė jetė rreth 50-60 centimetra larg syve, mundėsisht tė
pėrdoret filtėr pėr ekranin kundėr reflekseve, gjatė punės para
kompjuterit ėshtė mirė qė disa herė nė orė tė shkėputet shikimi pėr
rreth njė minute, sytė tė rrotullohen nė ambientin pėrreth ose tė paktėn
ēdo njė orė tė bėhet njė pushim prej 15 minutash.

_________________


`LOVE 4 Haters .. :D

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi