Obama kėrkon mbėshtetje

Shko poshtė

Super Obama kėrkon mbėshtetje

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Wed Jan 26, 2011 1:33 pmFjalimin e dytė drejtuar kombit, presidenti Barak Obama e shfrytėzoi pėr t’i drejtuar partive njė apel bashkėpunimi nė Kongresin e pėrēarė amerikan, pėr tė shpalosur qėllimet e tij pėr mbarėvajtjen e vendit si dhe pėr tė bėrė thirrje pėr investime, hulumtime, zhvillim dhe infrastrukturė.

“Duhet ta bėjmė Amerikėn vendin mė tė mirė nė botė pėr biznes. Duhet tė marrim pėrgjegjėsi pėr defiēitin dhe pėr tė reformuar qeverinė. Kėshtu populli ynė do tė pėrparojė. Kėshtu do ta fitojmė tė ardhmen”, ėshtė shprehur Obama.

Ai tha se duhet kaluar nė veprim pėr shkurtimin e defiēitit e pėr t’i bėrė ballė sfidave qė vijnė nga konkurentė tė rinj si Kina e India.

Pas reēesionit mė tė rėndė qė shumė prej nesh kanė parė ndonjėherė, tha shefi i Shtėpisė sė Bardhė, Amerika tani ėshtė nė rrugėn e progresit.

Republikanėt paralajmėrojnė se do t’i hedhin poshtė thirrjet pėr rritje tė shpenzimeve, si mėnyra e vetme pėr tė zbutur barrėn mbytėse tė borxhit.

Megjithatė, nė njė ndryshim tė qartė nga tradita e deritanishme, shumė rivalė demokratė dhe republikanė ishin ulur bashkė nė sallė pėr tė dėgjuar fjalimin e presidentit, ndryshe nga sa ėshtė bėrė deri tani, kur uleshin tė ndarė.

Gjesti synon tė demonstrojė unitet nė mesin e debateve tė ndezura pas episodit tė Arizonės, ku u plagos rėndė tre jave me parė ligjvėnėsja demokrate Gabrielle Giffords.

“Pas zgjedhjeve tė nėntorit - tha Obama, - pergjegjėsinė e qeverisjes e ndajnė tė dyja partitė dhe populli kėrkon prej tyre bashkėpunim”.

Pėr Obamėn, rregullat kanė ndryshuar me pėrparimet teknologjike, rritjen e kombeve si India dhe Kina dhe atė qė e quajti “eksportim tė vendeve tė punės jashtė kufijve”.

“Brezi ynė - vazhdoi ai, - ndodhet nė njė moment kyē si nė kohėn e Sputnikut, duke rikujtuar kėshtu sesi sovietikėt ua kaluan amerikanėve mė 1957 me dėrgimin e satelitit nė hapėsirė, por se investimet amerikane mė vonė e bėnė tė mundur qė Shtetet e Bashkuara tė fitonin garėn e zbritjes nė hėnė”.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi