PDK: Bisedat pėr koalicion do tė pėrfundojnė shumė shpejt

Shko poshtė

Super PDK: Bisedat pėr koalicion do tė pėrfundojnė shumė shpejt

Mesazh nga T-o-S-i prej Sun Jan 30, 2011 8:26 pm


Nė pritje tė shpalljes dhe certifikimit tė rezultateve pėrfundimtare tė zgjedhjeve tė 12 dhjetorit, Partia Demokratike e Kosovės, si parti fituese e kėtyre zgjedhjeve, tashmė ka filluar negociatat joformale me subjektet politike pėr krijimin e koalicionit qeverisės. Anėtari i kryesisė sė PDK-sė, Memli Krasniqi, ka bėrė tė ditur se shumė shpejt kjo parti edhe zyrtarisht do tė organizojė tryeza me partitė politike pėr tė shikuar mundėsinė e krijimit tė koalicionit.

“Nė momentin e marrjes sė mandatit ne do tė fillojmė bisedat formale me partnerėt potencialė pėr formimin e Qeverisė sė re, biseda qė nuk do tė marrin kohė shumė gjatė, pėrkundrazi do tė pėrfundojnė shumė shpejt. Sa i pėrket bisedave joformale ka edhe do tė ketė edhe nė ditėt nė vijim por ato nuk kanė tė bėjnė me negociata konkrete pėr qeverisje tė ardhshme”, citon RTK fjalėt e Memli Krasniqit.

Ndėrkaq, pėrderisa kryetari i LDK-sė, Isa Mustafa, ka deklaruar se partia e tij do tė mbetet nė opozitė, zyrtarė tė AAK-sė, vazhdojnė tė mbajnė qėndrimin e tyre kundėr hyrjes nė koalicion qeverisės me PDK-nė nė rast se kryeministėr do tė ishte Hashim Thaēi. Sipas tyre, AAK do tė pranojė tė hyjė nė qeveri vetėm nė rast se asaj do t`i jepet posti i kryeministrit.

Ndėrsa AKR ende nuk ka ndonjė qėndrim apo kusht pėr tė hyrė nė koalicionin e ardhshėm qeverisės. Nėnkryetari i kėsaj partie, Ibrahim Makolli i ka thėnė RTK-sė pėrmes telefonit se AKR ende nuk ka pasur asnjė ftesė pėr koalicion dhe ende nuk e ka diskutuar nė forumet e partisė kėtė ēėshtje.

_________________
Te heshtesh nuk do te thote se nuk ke asgje per te thene. . . Thjesht do te shikosh ku do te arrijne njerzit !


Dashuria eshte nje mrekulli,rrall e kendshme,kurr e persosur .
avatar
T-o-S-i
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 17159
Mosha : 28
Viti: : 02/01/1990
Aktiviteti :
90 / 10090 / 100

Registration date : 17/09/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi