Zahir Pajaziti, ndėr komandantėt mė tė shquar tė UĒK-sė

Shko poshtė

Super Zahir Pajaziti, ndėr komandantėt mė tė shquar tė UĒK-sė

Mesazh nga T-o-S-i prej Mon Jan 31, 2011 3:11 pm


Nė 14 vjetorin e rėnies sė dėshmorėve Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha, nė njė akademi pėrkujtimore, tė hėnėn, kryeministri nė largim, Hashim Thaēi tha se brenda emrave tė tyre qėndron njė jetė dinjitoze.

“Zahir Pajaziti njė jetė tė tėrė ishte pėrgatitur dhe edukuar shpirtėrisht, fizikisht dhe nė aspektin organizativ pėr t’iu kundėrvėnė strukturave administrative serbe nė Kosovė. Pajaziti do tė shquhet me aftėsitė e larta organizative dhe shkathtėsitė e rralla operative nė kuadėr tė njėsiteve tė para tė UĒK-sė. Po aq dinjitozė dhe tė pėrkushtuar ishin edhe dy bashkėluftėtarėt tjerė, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha, tė dy tė shquar pėr shpirtin e sakrificės, vendosmėrinė dhe guximin pėr veprim”.

Sipas Thacit, sot Kosova, Zahirin, Edmondin dhe Hakifin i nderon ne nivelin mė tė lartė institucional. “Brenda kėtij nderimi shtetėror ėshtė edhe mbrojtja me ligj e familjeve tė dėshmorėve, e invalidėve dhe veteranėve tė luftės sė UĒK-sė”.
Nė kalendarin rėnieve heroike pėr lirinė e Kosovės, - 31 janari i 1997, sipas Thaēit, hyri nė histori me emrat e tre pishtarėve tė parė tė UĒK-sė: komandant Zahir Pajazitit, Hakif Zejnullahut dhe Edmond Hoxhės.

“Qė nga dita e rėnies sė tyre, nuk do tė kalojė shumė kohė, kur UĒK-ja do tė dilte hapur nė skenėn politike, duke hapur kapitullin mė tė rėndėsishėm tė historisė sė re tė Kosovės. UĒK-ja u bė forcė politiko-ushtarake me mbėshtetje gjithėpopullore, sepse nė radhėt e saj kishte veprimtarė, prijės, ushtarė, komandantė, bij dhe bija tė devotshme, qė me vendosmėri pėrfundimtare po i kundėrviheshin sundimit shekullor tė Kosovės. Rėnia e komandantit legjendar Adem Jashari, afirmimi i drejtėsisė sė luftės sonė luftės pėr liri, ndėrkombėtarizimi i ēėshtjes sė Kosovės nė pikėn maksimale, intervenimi ushtarak i NATO-s dhe ēlirimi i Kosovės sublimuan pėrpjekjet shekullore tė qytetarėve tė Kosovės pėr liri dhe ēlirim. Deri tek kjo epokė e re e ndryshimeve ishte njė ēmim i lartė i sakrificės”, tha kryeministri nė largim, i cili bėri homazhe dhe vėni kurora lulesh para shtatores sė komandantit Zahir Pajaziti nė qendėr tė Prishtinės

_________________
Te heshtesh nuk do te thote se nuk ke asgje per te thene. . . Thjesht do te shikosh ku do te arrijne njerzit !


Dashuria eshte nje mrekulli,rrall e kendshme,kurr e persosur .
avatar
T-o-S-i
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 17159
Mosha : 28
Viti: : 02/01/1990
Aktiviteti :
90 / 10090 / 100

Registration date : 17/09/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi