Si tė hiqni dorė prej cigares?

Shko poshtė

Super Si tė hiqni dorė prej cigares?

Mesazh nga Gonna prej Wed Feb 02, 2011 1:28 pm

Dėshironi ta lini cigaren, por nuk dini si ta bėni njė gjė tė tillė. Ekzistojnė mėnyra tė ndryshme, duke filluar nga uji i ngrohtė, ēamēakėzėt me nikotinė, ēajet, ilaēet, hipnoza, kėshillat... Tė gjitha dallojnė, por e gjitha varet prej vullnetit.Uji i ngrohtė

Tė gjithė e dinė fshehtėsinė e vjetėr se kur dėshironi tė hiqni dorė nga duhani, atėherė kur mendoni se keni nevojė ta ndizni cigaren, konsumoni ujė tė ngrohtė. Sipas mjekėve, secili qė nė gojė pėr dy apo tre minuta mban ujė tė ngrohtė, e mė pas e pėrpin, pas 10 deri 12 ditė do tė harrojė duhanin.Ēamēakėzėt

Pėr njė kohė tė gjatė nė barnatore mund tė gjenden sakėza me nikotinė tė ashtuquajtura - “nikorete”. Janė mjaft tė mira pėr ata qė duan tė heqin dorė nga cigarja, apo pėr ata qė nuk duan tė tymosin nė punė. Posa ta kafshoni, lirohet nikotina dhe ju jini mė tė qetė. Mjafton ta pėrtypni dy apo tri herė, e mė pas ta mbani nė njė kėnd tė gojės, nė mėnyrė qė tė lirohet edhe mė tepėr nikotinė. Pas 20 minutave, kur tė shfaqet nevoja pėr nikotinė, e pėrtypni dhe nė kėtė mėnyrė do tė mund ta largoni ndjenjėn.Ēaji “Kirkin”

Mėnyrė e mirė pėr ta shmangur duhanin ėshtė edhe ēaji “Kirkin”. Ky ēaj konsumohet nga njė gotė nė mėngjes, gjatė ditės dhe nė mbrėmje. Nėse ndjeni dėshirė pėr njė cigare, konsumojeni kėtė ēaj dhe dėshira pėr cigare do tė largohet.Leukoplasti me nikotinė

Ky lloj leukoplasti ėshtė njė lloj terapie, ngase nė vete pėrmban nikotinė. Pėrdoret nė atė mėnyrė duke e ngjitur pėr trupi dhe mbahet gjatė gjithė ditės deri nė mbrėmje. Koha e pėrdorimit nuk ėshtė e kufizuar, e gjitha varet prej pacientit, nėse dėshiron ta mbajė pesė ditė apo njė muaj. Rreth 10 deri 15% e njerėzve nė kėtė mėnyrė heqin dorė nga duhani. /reuters/

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi