Njė gotė verė ėshtė vrasės i qetė?

Shko poshtė

Super Njė gotė verė ėshtė vrasės i qetė?

Mesazh nga Gonna prej Wed Feb 02, 2011 1:31 pm

A u takoni atyre njerėzve qė nuk konsumojnė alkool gjatė ditėve tė punės, por gjatė vikendit dėshironi tė relaksoheni me njė gotė verė? Me sa duket, kjo sjell mė shumė dėm se dobi.

Nė njė studim kontrovers nė Tuluz tė Francės ishin krahasuar shprehitė e pijes te meshkujt e moshės sė mesme nė Francė dhe Irlandėn e Veriut. Francezėt kishin konsumuar mė shumė - rreth 30 njėsi nė javė, por irlandezėt qė brenda javės kishin konsumuar rreth 22 njėsi dy herė mė shumė ishin tė rrezikuar nga pėrjetimi i sulmit nė zemėr. Disa do tė thonė se kjo vjen si rezultat, pasi francezėt ushqehen mė mirė. Nė tė vėrtetė, ishte vėrtetuar se francezėt qė kishin marrė pjesė nė hulumtim kishin shtypje mė tė lartė tė gjakut, disa prej tyre diabet dhe nivel tė rritur tė kolesterolit. Dallimi kryesor ishte se francezėt kishin konsumuar mė shpesh, por nė sasi mė tė vogla gjatė gjithė javės, qė e kishte mbrojtur zemrėn e tyre. Sasinė e njėjtė irlandezėt e kishin konsumuar vetėm gjatė vikendit. Pėr femra, konsumimi jo i dėmshėm ėshtė njė gotė e gjysmė brenda ditės, por ēdo gotė tjetėr do tė pėrbėnte rrezik pėr shėndetin, pėrderisa pėr meshkujt mjaftojnė rreth pesė gota.Ēfarė ėshtė aq e dėmshme brenda njė gote tė verės?

Njėra nga rreziqet ėshtė bllokimi i artereve. Kur trupi ngopet me alkool, liron kemikalen “acetaldehid”, qė shkakton ngjitjen e qelizave tė bardha tė gjakut pėr muret e enėve tė gjakut. Po ashtu, hulumtimet paraprake vėrtetojnė se sasitė e larta tė konsumuara tė alkoolit e shtojnė nivelin e yndyrave tė brendshme. Pra, mu kėto yndyra shkaktojnė sėmundjet e zemrės dhe disa forma tė kancerit. Pa marrė parasysh, nuk do tė duhej ta konsumonit, edhe nėse u pėrmbaheni kufijve. Hulumtimet tregojnė se dy ditė brenda javės pa alkool janė shumė tė shėndetshme. Nė tė vėrtetė, konsumimi i alkoolit udhėheq drejt dėmtimit dhe shkatėrrimit tė mėlēisė, qė po ashtu mund tė ju vrasė. /reuters/

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi