NASA njofton zbulimin e 1235 planeteve tė mundshme

Shko poshtė

Super NASA njofton zbulimin e 1235 planeteve tė mundshme

Mesazh nga Ditta prej Thu Feb 03, 2011 8:40 pm

NASA njofton zbulimin e 1235 planeteve tė mundshme

Shkencėtarėt
e agjencisė hapėsinore amerikane, NASA, kanė njoftuar pėr zbulimin tė
mesa duket planeteve tė ngjashmdje me Tokėn nga tė dhėnat e nxjerra sė
fundmi prej teleskopit Kepler tė ndodhur nė hapėsirė. Siē njofton
korrespondenti i Zėrit tė Amerikės, Mike O’Sullivan, shkencėtarėt thonė
se kėta trupa qiellorė janė nė mesin e mė shumė se 1 mijė e 200
planeteve tė mundshme, qė u zbuluan rishtazi nga misioni.
Hulumtuesit thonė se janė konfirmuar gjashtė planete tė reja, por
kryeshkencėtari i teleskopit Kepler, Uilliam Boruki, thotė se pritet tė
verifikohen deri nė 80 pėrqind e trupave tė zbuluar.

Para njoftimit tė sė mėrkurės, numri i pėrgjithshėm i tė
ashtuquajturave ekzoplanete jashtė sistemit tonė diellor kalonte pėr pak
shifrėn 500. Zoti Boruki thotė se numri u rrit ndjeshėm nė bazė tė tė
dhėnave tė reja mbi njė pjesė tė vogėl tė qiellit qė u ekzaminua nga
misioni.
“Kepler vėshtron njė tė 400-tėn e qiellit. Po tė mund tė shihnim 400
prej kėtyre fushave, edhe numri i kandidatėve do tė ishte 400 herė mė i
madh”.
Ai thotė se ėshtė i mahnitur pėr gjetjen e 68 planeteve qė mendohet
tė kenė madhėsinė e Tokės ose mė tė vogėl dhe tė 54 planeteve nė zona tė
banueshme, ku temperaturat e moderuara mund tė lejojnė ekzistencėn e
ujit nė gjendje tė lėngėt.
Hulumtuesi Xhek Llisauėr foli edhe pėr njė zbulim tjetėr qė do tė
njoftohet tė enjten nė revistėn shkencore Nature. Fjala ėshtė pėr njė
sistem planetar qė rrotullohet rreth njė ylli tė quajtur Kepler 11.
“Kepler 11 ėshtė njė sistem ēuditėrisht i rrafshtė dhe i ngjeshur, i
pėrbėrė nga gjashtė planete. Pesė planetet e brendshme janė veēanėrisht
afėr njėri-tjetrit, ēfarė nuk kemi menduar se mund tė ndodhė pėr trupa
tė kėsaj madhėsie”.
Ai thotė se planetet janė mė pak tė dendura se toka dhe shumė tė
ngrohta pėr jetė, por se gjetja do t’i shtyjė shkencėtarėt tė
rishqyrtojnė pikėpamjet e tyre rreth formimit tė sistemeve planetare.
Astronomja nga Universiteti Jellė, Debra Fishėr, thotė se astronomėt
amatorė nė mbarė botėn po ndihmojnė nė analizimin e tė dhėnave tė reja
nė njė faqe interneti, PlanetHunters.org.
“Ata na dėrgojnė tė fala nga Turqia, Rusia, Polonia, Spanja, Ishujt
Kanare, Italia, Brazili, Argjentina, Kili, e plot vende tė tjera. Ėshtė
mahnitėse”.
Shkencėtarėt mbėshtesin pėrfundimet e tyre rreth ekzistencės sė
mundshme tė planeteve pjesėrisht nė shuarjen periodike tė yjeve, qė
sugjeron praninė e planeteve nė orbitė ose tė njė sistemi binar tė
yjeve. Ata thonė se nevojiten vėzhgimet tė gjera nga teleskopėt nė Tokė
pėr tė konfirmuar ekzistencėn e planeteve.
Shumica e planeteve tė shpallura dje duken tė jenė mė tė mėdha se
toka, sa Neptuni ose Jupiteri. Por zonja Fisher thotė se gjetjet
tregojnė se sistemet me planete si i yni duken tė jenė tė zakonshme.

_________________


`LOVE 4 Haters .. :D

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi