Si ta qortoni fėmijėn tuaj

Shko poshtė

Super Si ta qortoni fėmijėn tuaj

Mesazh nga Ditta prej Sat Feb 05, 2011 8:04 amĒfarė duhet tė bėjnė prindėrit kur flasin me fėmijėn e tyre dhe mundohen ta bindin tė heqė dorė nga ajo sjellje?
Ēdo
nėnė dhe baba kalon momente tė vėshtira me fėmijėt e tyre. Shpesh
dėgjohen shprehje si “mos, prit, mbylle, do tė ēmendem prej jush, do tė
iki nga shtėpia”, etj. Ndėrkohė qė kemi dėshirė tė jemi nėna dhe
baballarė tolerantė, kthehemi menjėherė nė prindėr qė bėrtasin dhe
reagojnė ndaj ēdo veprimi tė fėmijėve.
Megjithėse nėna dhe babai e paralajmėrojnė disa herė, fėmija vazhdon
tė pėrsėrisė tė njėjtat sjellje. Ēfarė duhet tė bėjnė prindėrit kur
flasin me fėmijėn e tyre dhe mundohen ta bindin tė heqė dorė nga ajo
sjellje? P.sh. kur jeni duke folur me njė shok apo shoqen tuaj ju
ndėrpret bisedėn disa herė ose kur vjen nga shkolla i hedh rrobat mbi
divan, lėshon ēantėn nė mes tė sallonit, nuk vjen nė tavolinė edhe pasi e
keni thirrur disa here. Pra nuk plotėson pėrgjegjėsitė e tij brenda
shtėpisė, flet shumė nė telefon, dėgjon muzikė me zė tė lartė.
Prindėrit qė pėrballen me situata tė tilla duhet tė kėrkojnė momentin
e duhur pėr tė folur me fėmijėt. Nė njė vend dhe kohė ku mund tė
qėndrojnė vetėm pėr vetėm dhe tė komunikojnė. Duhet folur shumė
sinqerisht duke e parė drejt nė sy. Pėr t’u mirėkuptuar nga fėmija dhe
pėr tė shkuar nė vend fjalėt e prindit , nėna dhe babai duhet t’i
shpjegojnė tė qetė mėnyrėn sesi ndikohen nga sjelljet e tij.
Nė vend tė fjalės “ti” tė pėrdoret “unė”
"Tė urdhėrosh, tė drejtosh, paralajmėrosh, ta paragjykosh, ta
kritikosh, tallėsh, turpėrosh ėshtė njė nga metodat e dėshtuara tė
pėrdora shpesh nga prindėrit.
Gjuha “unė” ėshtė njė lloj shprehje, e cila shpjegon ndjenjat dhe
mendimet, reagimin individual nė momentin kur personi pėrballet me njė
gjendje apo sjellje. Nė vend tė fjalėve “mos u trego i pasjellshėm, nuk
flitet kėshtu me nėnėn dhe babanė” mund tė pėrdorni “ndihem shumė keq
kur mė flet kėshtu duke bėrtitur, dhe mendoj se nuk mė respekton” dhe
kėshtu do tė shprehni edhe ndjenjat edhe mendimet tuaja. Shprehja e
ndjenjave tona ndihmon qė personi pėrballė tė kuptojė mė mirė gjendjen.
Duke vendosur veten nė vendin e tyre, ai arrin tė kuptojė ndryshimet e
sjelljes dhe tė krijojė empati.

_________________


`LOVE 4 Haters .. :D

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi