BB: Neda ofendon Adelėn e “BB2”

Shko poshtė

Super BB: Neda ofendon Adelėn e “BB2”

Mesazh nga Rreze prej Sun Feb 06, 2011 10:42 am

Kėtė javė ka ndodhur njė tjetėr
ngjarje, gati nė kufijtė e absurditetit brenda shtėpisė sė “Big
Brother”. Neda Karafili, vajza 20-vjeēare nga Kavaja, e cila ka kėrkuar
vazhdimisht qė nė kėtė reality show tė pėrcjellė profilin e njė vajze tė
lexuar dhe shumė intelektuale, kėtė herė ka rėnė nė pozitat e njė
thashethemexhijeje tė rėndomtė. Ajo, gjatė bisedave me banorė tė tjerė
ka folur gjatė pėr Adelajda Xhamanin, vajzėn e cila doli e dyta nė tė
njėjtin program dy vjet mė parė dhe qė ka tė pėrbashkėt me Nedėn,
origjinėn, Kavajėn. Ja si ėshtė shprehur ajo pėr Adelėn: “Ajo nuk foli
njė herė mirė pėr Kavajėn… Pale, por kishte hyrė pėr tė ndryshuar
mentalitetin e njė qyteti. Nė “Big Brother” nuk mund tė futesh pėr tė
ndryshuar mentalitete… Unė e njoh shumė mirė, pasi njė shoku im ka qenė
koleg me tė dhe ai mė ka treguar gjithēka ka bėrė ajo nė Kavajė…Edhe
shkollėn nuk e ka paguar vetė, e di unė se kush ia ka paguar… Ajo ka
turpėruar familjen e saj…”. Siē e lexuat edhe vetė, biseda ėshtė tejet
banale dhe mbi tė gjitha ajo flet pėr dikė qė nuk e ka njohur vetė
personalisht. Neda jep disa opinione shumė tė ulėta pėr njė vajzė e cila
ka marrė aq shumė dashuri dhe vota nga publiku qė e ka ndjekur gjatė
kohės qė ajo ka qenė nė “Big Brother”, por qė edhe sot ėshtė ndėr tė
vetmet ish banore qė vijon tė ketė akoma shumė fansa dhe mbi tė gjitha
ėshtė shumė e kėrkuar nė mediat e shkruara dhe jo vetėm, pasi ne
gazetarėt e kemi garanci pėr sukses prezencėn e Adelės nė gazetė.

Mendjelehtėsia e Nedės shkon deri
aty, sa vetėm me njė bisedė tė tillė, tė vėrė kundėr saj njė pjesė tė
mirė tė shqiptarėvė qė pėlqejnė Adelėn, por qė mbase deri dje kishin
pėlqyer edhe Nedėn. Madje, vetė Adela tek gazeta “Paloma”, ku shkruan
rregullisht, ka vlerėsuar maksimalisht Nedėn, gjė qė me siguri nuk do ta
bėjė mė. Ka edhe njė aspekt tjetėr nė kėtė ngjarje, dhe ėshtė ai etik.
Si mundet njė banor tė flasė keq pėr njė ish banor, i cili ka marrė
pjesė nė tė njėjtin format televiziv? Nuk e dimė nėse ky fakt ėshtė i
tolerueshėm ose jo nga stafi organizator i “Big Brother”…. Me siguri,
edhe nga ata nuk duhet tė jetė pritur mirė ky shpėrthim i Nedės kundėr
Adelės pasi regjia e la nė mes kėtė bisedė pa sens tė Nedės, duke u
fokusuar diku tjetėr. Ne u bėmė kurioz tė kuptojmė mė shumė se nga e
kishte origjinėn kjo urrejtje e njė vajze nga Kavaja, pėr njė tjetėr
vajzė nga Kavaja, tė dyja pjesėmarrėse nė “Big Brother”.


Nė pamundėsi pėr tė pyetur edhe
Nedėn, i kėrkuam njė prononcim Adelės. Ja se ēfarė na tha ajo: “Unė nuk e
kam dėgjuar vetė por mė kanė sinjalizuar fansat dhe dashamirėsit e mi
nė adresėn time nė Facebook, por edhe me sms gjatė transmetimit tė
programit tim nė GM radio. Kam mbetur e befasuar kur ma kanė thėnė… Ajo
nuk mė njeh personalisht dhe nuk e di se ku e gjen guximin pėr tė bėrė
deklarata tė tilla. Mė vjen sinqerisht keq pasi e kam vlerėsuar si njė
vajzė tė zgjuar, madje e kam shprehur edhe tek gazeta ku punoj, por me
kėtė qė ka bėrė mė ka zhgėnyer plotėsisht. Dhe mė besoni, jo thjesht pėr
faktin qė ka folur pėr mua, pra jo pėr bisedėn konkrete nė vetvete por
pėr faktin se ka ulur veten, duke pėrgojuar dikė pa e njohur fare. Ajo
nuk e kupton se mua nuk mė ka bėrė absolutisht asgjė duke folur ashtu,
por thjesht ka nxjerrė nė pah njė pjesė tė karakterit tė saj, qė deri nė
atė moment mesa duket e kishte kamufluar mirė. Unė e kam bėrė “Big
Brother-in” tim dhe ndihem krenare pėr ēfarė kam arritur. Kam marrė
votat dhe dashurinė nga publiku, madje me shumicė. Problemi ėshtė se ajo
ēfarė po kėrkon tė marrė duke mė pėrgojuar mua, kėtė nuk e kuptoj, pasi
simpatinė e tyre nuk e fiton kurrėsesi nė kėtė mėnyrė”.

E pyetur se ēfarė mund t’i thoshte
Nedės po ta kishte pėrballė, Adela pėrgjigjet: : ”Nuk di ē’tė them.
Fakti qė ka sharė e pėrgojuar njė person tė njohur dhe tė votuar dhe jo
njė anonim, mė bėn tė mendoj se ajo ka ofenduar edhe ata qė mė kanė
mbėshtetur dhe vazhdojnė ta bėjnė edhe sot e kėsaj dite. Nėse do tė
thoshte :”Nuk mė pėlqen Adela si tip”, nuk do mė vinte fare keq, pasi
nuk mund tė pretendoj t’u pėlqej tė gjithėve. Por ajo qė mė ka bėrė tė
ndihem keq ėshtė fakti se Neda ka thėnė gjėra tė trilluara pėr mua dhe
mbi tė gjitha mė ka lėnduar thėnia e saj: ‘Adela ka turpėruar familjen e
saj’. Kjo ėshtė diēka shumė e rėndė dhe e patolerueshme pėr mua”.

_________________
If You Like Peace...Prepare For War...

Mendova Se Ta Kisha Harruar Zerin...Por Joo..Kur e Degjova Mu Kujtua Perseri...!![left]
avatar
Rreze
Legend“s
Besa-Bess
Legend“sBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 8687
Mosha : 22
Viti: : 18/07/1995
Vendbanimi: : Atje Ku Mungon Tii...!!!
Aktiviteti :
99 / 10099 / 100

Registration date : 01/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi