Thaēi e Pacolli pajtohen pėr bashkėqeverisje

Shko poshtė

Super Thaēi e Pacolli pajtohen pėr bashkėqeverisje

Mesazh nga Zyma prej Wed Feb 09, 2011 12:15 pm


Hashim Thaēi e Behgjet Pacolli kanė realizuar tė martėn mbrėma njė takim
joformal, nė tė cilin kanė vendosur pėrfundimisht tė bashkėqeverisin nė
mandatin e ardhshėm.
Burime tė gazetės brenda PDK-sė dhe AKR-sė kanė
bėrė tė ditur se krerėt e tė dyja subjekteve politike kėtė pėrfundim e
kanė mbėrritur gjatė njė darke pune. Po kėshtu, edhe se brenda javės
ekipet qė do t’i caktojnė, do tė vendosin pėr hisen qė do tė ketė secili
subjekt nė drejtimin e institucioneve.
Megjithėkėtė, kėto burime nuk
kanė folur me njė gjuhė sa i takon ēėshtjes nėse Thaēi ėshtė dakorduar
qė pjesė e marrėveshjes pėr koalicion tė jetė qė Pacolli tė bėhet
president i shtetit, kusht ky i AKR-sė pėr tė hyrė nė qeveri.
“Unė
nuk jam nė dijeni pėr njė marrėveshje tė tillė”, ka thėnė njė nga
nėnkryetarėt e PDK-sė, i cili paraprakisht ka konfirmuar takimin Thaēi -
Pacolli. “Mbi bazėn e fuqisė politike do t’i marrim edhe obligimet
secili”.
Por, nė AKR kanė thėnė diēka tjetėr.
“Kushti pėr tė hyrė
nė koalicion me PDK-nė ėshtė pėrmbushur. Presidenti Pacolli ka marrė
garanci se do ta drejtojė shtetin deri nė momentin kur tė krijohen
rrethanat pėr tė garuar secili pėr kėtė post, sepse ai do qė tė jetė i
zgjedhur drejtpėrdrejt nga populli”, ka thėnė njė nėnkryetar i AKR-sė.
Kėta
zyrtarė partiakė kanė folur nė kushte anonimiteti, pasi kanė thėnė se
nuk mund tė deklarohen publikisht pėr njė takim joformal. Gazeta ka
marrė konfirmimin pėr mbajtjen e takimit edhe nga burime tė tjera,
ndėrkaq zyrtarisht ai nuk ėshtė konfirmuar.
Blerand Stavileci nuk e
ka mohuar mbajtjen e takimit, por ka thėnė tė mos jetė nė dijeni pėr
realizimin e tij. Ndėrkaq, gjatė ditės ai ka theksuar pėr media se ajo
qė ėshtė e sigurt, ėshtė vetėm ftesa qė do t’i bėhet AKR-sė pėr
bashkėqeverisje.
“Besojmė se njė ftesė do t’i bėhet AKR-sė. Pėr tė
tjerat do tė ketė vendime meritore”, ka thėnė Stavileci. “Postet janė
ēėshtje tė diskutueshme. Posti i kryeministrit i takon kryetarit Hashim
Thaēi, postet e tjera janė tė negociushme”.
Takimi Thaēi - Pacolli
dhe qėndrimi i PDK-sė pėr t’i bėrė ftesė AKR-sė, pa mohuar mundėsinė e
lėnies sė postit tė presidentit kėsaj partie, kanė ardhur pak orė pasi
dy forumet mė tė larta tė AAK-sė, Kėshilli Drejtues dhe Kryesia,
vendosėn qė pa LDK-nė tė mos hyjnė nė koalicion me PDK-nė. Ndėrkaq, pati
pasuar reagimi i LDK-sė, e cila nė mėnyrė kategorike ka mohuar
mundėsinė e hyrjes nė njė koalicion tė tillė ēfarė do AAK-ja.
Nė rast
se PDK-ja pėrfundimisht vendos tė lidhė koalicion vetėm me AKR-nė dhe
me subjektet parlamentare tė komuniteteve pakicė, atėherė do tė jetė
fare e vogėl diferenca midis ulėseve qė do tė zėnė nė Kuvend deputetė tė
kampit tė pozitės dhe ata tė opozitės. PDK-ja, AKR-ja dhe subjektet e
komuniteteve bashkėrisht mund tė kenė 61-64 deputetė, ngaqė sė paku 3-6
deputetė nga komunitetet pritet tė mos e mbėshtesin njė qeveri tė
drejtuar nga Thaēi.

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Thaēi e Pacolli pajtohen pėr bashkėqeverisje

Mesazh nga Lordi prej Wed Feb 09, 2011 12:23 pm

po ama ta dini se thaqit nuk ja qet mme pacollin nqs pacolli hyp n“karrik ku aj deshiron..
pacolli osht poletikan +biznismen kshtu qe thaqit si ec llafi si me sejdiun


un:
p/s, jam atdhetar s“jam poletikan...!

Lordi
Co-Adm Legend
Besa-Bess
Co-Adm LegendBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 1030
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/05/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Thaēi e Pacolli pajtohen pėr bashkėqeverisje

Mesazh nga Lordi prej Fri Feb 11, 2011 5:03 am

Pacolli e do Presidencėn, refuzon ofertėn e PDK-sė

Lordi
Co-Adm Legend
Besa-Bess
Co-Adm LegendBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 1030
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/05/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Thaēi e Pacolli pajtohen pėr bashkėqeverisje

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi