Po fundosen ishujt e “Dubai World”?

Shko poshtė

Super Po fundosen ishujt e “Dubai World”?

Mesazh nga Rreze prej Sat Feb 12, 2011 8:57 am

Bėhet
e ditur se ishujt artificialė, tė cilėt krijojnė projektin “Dubai
World” nė formėn e hartės sė botės, po fundosen nė det dhe se kanalet
janė bllokuar me rėrė. Pėrfaqėsuesi i kompanisė e cila pėrgjigjet pėr
transportin e personelit dhe tė lėndėve tė ndėrtimit, Richard
Wilmot-Smith, deklaroi se ishujt sa vijnė e fundosen nė det dhe se
kėrkimet e fundit tregojnė se ishujt janė prekur nga erozioni.


Projekti i pėrbėrė nga 300 ishuj artificialė ėshtė njė nga projektet mė
tė mėdha dhe tė famshme tė Dubait. Projekti ishte ngadalėsuar pak nė
fund tė 2008 pėr shkak tė uljes sė ēmimeve dhe problemeve financiare.
Kompania e cila ka hapur njė proces gjyqėsor nė lidhje me projektin
“Dubai World” bėri tė ditur se pėr shkak tė mbylljes sė kanaleve tė
udhėtimit me rėrė ėshtė ulur thellėsia e ujit, prandaj kėrkohet njė
punim rregullues pėr kalimin e sigurt tė mjeteve detare.


Gjatė dėshmisė sė dhėnė nė gjyq , Wilmot-Smith deklaroi se “pėrkeqėsimi i
gjendjes sė ishujve” ėshtė njė argument pėr ndalimin e punimeve dhe pėr
kėtė arsye kompania nuk ėshtė e detyruar tė paguajė pagesėn vjetore, e
cila kompensohet me 15 % tė tė ardhurave.

Ndėrsa pėrfaqėsuesi
i kompanisė Nakheel, kompania pėrgjegjėse pėr zhvillimin e projektit
“Dubai World”, Graham Lovett theksoi se projekti nuk ėshtė anuluar por
ėshtė ngadalėsuar pėr shkak tė krizės ekonomike botėrore. Lovvet
gjithashtu pohoi se ky ėshtė njė projekt 10-vjeēar dhe se do tė
pėrfundojė.

Ndėrkohė, njė pėrfaqėsues tjetėr i Nakheel dje ka refuzuar deklaratėn e dhėnė mbi fundosjen e ishujve.

_________________
If You Like Peace...Prepare For War...

Mendova Se Ta Kisha Harruar Zerin...Por Joo..Kur e Degjova Mu Kujtua Perseri...!![left]
avatar
Rreze
Legend“s
Besa-Bess
Legend“sBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 8687
Mosha : 22
Viti: : 18/07/1995
Vendbanimi: : Atje Ku Mungon Tii...!!!
Aktiviteti :
99 / 10099 / 100

Registration date : 01/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi