Arusha polare notoi 9 ditė pėr tė mbijetuar

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Arusha polare notoi 9 ditė pėr tė mbijetuar

Mesazh nga Rreze prej Sat Feb 12, 2011 8:58 am


Detin Beufort nė veri tė Alaskės, shkencėtarėt kanė zbuluar njė arushė
polare, e cila ka notuar 687 km pa pushuar pėr tė mbijetuar.
Shkencėtarėt mendojnė se shkaku i largimit tė arushės ėshtė shkrirja e
akujve nė zonėn ku jetonte.

Arinjtė polarė shquhen pėr
gjuetinė e fokave tek akullnajat nė tokė dhe nė det. Por, studiuesit
pohojnė se rritja e nivelit tė detit shkrin akullnajat dhe pėr kėtė
arsye arinjtė polarė janė tė detyruar tė notojnė nė distanca mė tė
gjata. Duke vepruar kėshtu ato rrezikojnė shėndetin dhe brezat e
ardhshėm.

Bazuar tek tė dhėnat e specialistėve, kjo ėshtė hera e
parė qė njė ari polar arrin tė pėrshkojė njė distance kaq tė gjatė dhe
pėr here tė parė ėshtė ndjekur nga afėr udhėtimi i tij. Shkencėtarėt
theksuan se nė qafėn e arushės ishte vendosur GPS me ndihmėn e tė cilit
kanė vėzhguar tė gjitha lėvizjet e saj pėr dy muaj me radhė.


Zoologu George Durner shpjegoi se si arusha nė fjalė arriti tė notonte
nė ujė, temp e tė cilit ndryshonte nga 2 deri nė 6 gradė. “Arusha ka
humbur 22 % tė shtresave dhjamore brenda dy muajve”, pohoi Durner.

_________________
If You Like Peace...Prepare For War...

Mendova Se Ta Kisha Harruar Zerin...Por Joo..Kur e Degjova Mu Kujtua Perseri...!![left]
avatar
Rreze
Legend“s
Besa-Bess
Legend“sBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 8687
Mosha : 21
Viti: : 18/07/1995
Vendbanimi: : Atje Ku Mungon Tii...!!!
Aktiviteti :
99 / 10099 / 100

Registration date : 01/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi