Ēfarė duhet tė bėni para martesės?

Shko poshtė

Super Ēfarė duhet tė bėni para martesės?

Mesazh nga Ditta prej Sat Feb 12, 2011 3:53 pmNėse njė
ditė vendos tė martohesh, konsultohu me kėtė listė gjėrash argėtuese,
tė ēmendura dhe absurde qė duhet tė provosh pėrpara se tė shkosh nė
altar.
Pėr pjesėn mė tė madhe tė meshkujve, mosha ideale pėr t’u
martuar ėshtė 32 vjeē. 72% janė pėr klasiken dhe preferojnė tė bėjnė
propozimin pėr martesė duke i rėnė nė gjunjė tė dashurės sė tyre. 85% e
tė martuarve mendojnė dhe shpresojnė ta kalojnė jetėn sė bashku me
bashkėshorten e tyre deri nė vdekje.

Dil vetėm nga dėshira pėr t’u argėtuar
Duhet ta pranosh se tashmė je i ndėrgjegjshėm dhe se njė grua nuk
paraqet gjithmonė cilėsitė e duhura pėr t’u bėrė e fejuara jote, nuk tė
telefonon kur thotė se do ta bėjė kėtė vetėm se ajo interesohet vetėm
pėr veten e saj dhe nuk tė kushton vėmendjen qė ti meriton. Por
megjithatė ky ėshtė njė tip qė tė kėnaq herė pas here sepse ėshtė tepėr e
shkathėt kėshtu qė mundohu ta shfrytėzosh duke mbajtur parasysh
faktorin kėnaqėsi personale.

Jeto vetėm
Nėse nuk do qė trajektorja e jetės tėnde tė jetė vetėm ai, mundohu tė
jetosh njė eksperiencė tė tė jetuarit tėrėsisht i pavarur. Autonomia
totale do tė thotė tė shijosh tėrėsisht jetėn nė shoqėrinė tėnde,
aftėsia pėr tė kryer dhe pėrmbushur tė gjitha detyrat vetjake. “Mė
pėlqente tej mase tė jetoja vetėm”,- kujton Beni, njė gazetar 4- vjeēar.
“Mund t’i kushtosh njė pasdite tė tėrė ritualeve personale ose tė
gatuash tėrė kohės. Tė jetosh vetėm do tė thotė tė piqesh sa mė shumė,
nėse dikush tjetėr paguan faturat pėr ty ose kryen punėt e shtėpisė pėr
ty, kjo nuk tė mėson kurrė tė marrėsh pėrgjegjėsitė e jetės tėnde”.

Kapėrce frikėn e tė rėnit nė dashuri kokė e kėmbė
Tė gjitha kemi frikė kur bėhet fjalė pėr tė krijuar marrėdhėnie
sentimentale. “I fejuari im mė mashtronte dhe qė nga ky rast e kam tė
vėshtirė tė krijoj besim tek burrat”, kujton Laura 32- vjeēare. Nga kjo
tė duket se pas unazės sė martesės, vellos dhe gjithė ceremonisė edhe ty
mund tė tė ndodhė e njėjta gjė. Pavarėsisht nga kjo ēlirohu nga frika
jote dhe mbėshtetu nė arsye mė tė forta pėr t’u lidhur me njė burrė.

Besoji xhepave tė tu
Do tė jetė fėmijėrore tė mendosh se kur tė martohesh do tė jetosh nė
kurriz tė tė apo se prindėrit e tu do tė vazhdojnė tė tė ndihmojnė
ekonomikisht. Mos tento tė shmangėsh pėrgjegjėsitė e tua ekonomike. E
mira do tė jetė tė kursesh dhe njė pjesė tė detyrimeve mujore t’i
pėrmbushėsh vetė. Njė marrėdhėnie nuk duhet tė ketė asnjė kufizim apo
kusht tė ēfarėdo lloji, bile as edhe ekonomik. A nuk ėshtė e rėndė ta
pyesėsh bashkėshorten tėnde se si shkoni nga ana financiare.

Ji spontan
Mos ki frikė tė jesh i ndryshėm nga dita nė ditė, merr pjesė nė
konkurse qė mendon se do t’ia dalėsh mbanė, shijoje lirinė qė ke pėr
momentin dhe mos ia vėr veshin shpesh miqve tuaj. Nėse jeta jote
paramartesore ėshtė njė rutinė e vėrtetė, kėshtu ka rrezik tė vazhdojė
edhe nė bashkėjetesė dhe mė pastaj. Nuk rrezikon asgjė tė provosh diēka
qė s’e ke provuar.

_________________


`LOVE 4 Haters .. :D

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi