Ēamēakėzėt pėr njė vije trupore tė pėrsosur ?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Ēamēakėzėt pėr njė vije trupore tė pėrsosur ?

Mesazh nga ditush prej Sat Feb 12, 2011 5:16 pm


Ēamēakėzėt mund tė ndihmojnė tė keni njė frymėmarrje tė freskėt, tė luftoni kundėr varėsisė sė nikotinės, mund ta pėrmirėsojė kujtesėn, madje edhe tė hiqni ndonjė kilogram shtesė.
Hulumtime tė shumta kanė vėrtetuar se ēamēakėzėt “kroti” e largojnė urinė dhe nė kėtė mėnyrė e rregulloni peshėn trupore.Mos e teproni! Nė ēamēakėzėt pa sheqer shikoni njė armė shtesė nė luftėn kundėr mbipeshės.
Pėrtypja e disa ēamēakėzėve gjatė ditės natyrisht se nuk mjafton qė kilet e tepėrta tė shkrihen vetvetiu – nėse nuk u pėrmbaheni ushqimeve tė shėndetshme dhe aktiviteteve fizike.
Hulumtuesit sugjerojnė se ēamēakėzėt pa sheqer pėrmbajnė mė pak se 5 kalori nė krahasim me ato me sheqer qė pėrmbajnė 10 kalori. Po ashtu, personat qė pėrtypin ēamēakėzė konsumojnė 68 kalori mė pak gjatė kohės sė drekės.
Nėse me pėrtypjen e ēamēakėzėve brenda ditės konsumoni 50 kalori, do ta ndryshoni edhe stilin e jetės dhe nėse njė ēips e zėvendėsoni me njė ēamēakėz tė tillė, brenda njė viti do tė humbni 2 kilogramė.

_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi