Sondazhi i BE-sė: Shqiptarėt me koeficientin mė tė lartė tė inteligjencės

Shko poshtė

Super Sondazhi i BE-sė: Shqiptarėt me koeficientin mė tė lartė tė inteligjencės

Mesazh nga Rreze prej Sun Feb 13, 2011 9:17 am


Shqiptarėt kanė koeficientin mė tė lartė tė inteligjencės, duke u dalluar kėshtu midis popujve tė tjerė. Nė njė sondazh tė zhvilluar nga Unioni Europian, Shqipėria ėshtė nė krye tė listės, duke lėnė pas plot 46 vende tė tjera. Ndėrkohė qė nė kėtė faqe interneti, ku duket se inteligjenca e shqiptarėve ka triumfuar, tė gjithė mund tė bėni on-line edhe testin, i cili duket se ka marrė pėrgjigjet mė tė sakta dhe mė tė shpejta nga shqiptarėt.
Mė tė mirėt
Shqiptarėt nuk pėrbėjnė vetėm lajme 'kronike tė zezė', por edhe lajme soft siē ky qė ėshtė publikuar pak kohė mė parė nė sondazhin e realizuar nga Unioni Europian, ku janė testuar mendjet e 47 popujve. Nė krye tė listės ėshtė renditur Shqipėria, e cila ka kapur njė nivel inteligjence 114.95, e ndjekur nga Spanja me njė koenficient inteligjence (IQ) 111.79, ndėrsa vendi i tretė mbahet nga Hong Kongu me njė IQ mesatare 111.69. Lista vazhdon me Gjermaninė, Qipron, Zvicrėn, Kandan, SHBA, ndėrsa nė vend tė fundit renditet Bullgaria me njė koeficient inteligjence 101.99. Sondazhet kryhen on-line, nė dy seksione tė ndryshme. I pari ėshtė seksioni i inteligjencės sė lindur ku testi pėrbėhet nga ushtrime pėr tė gjetur aftėsitė tuaja tė mendimit nė mėnyrė llogjike nė sferėn e simboleve gjeometrike, ka ushtrime me mbledhje dhe zbritje gjeometrike, deformim, rotim, etj. Ushtrime tė ngjajshme shpesh herė janė pjesė pėrbėrėse e provimeve tė pranimit, psikotesteve dhe konkurseve tė ndryshme pėr disa pozicione. Detyrat pėr lidhjet e simboleve gjeometrike i pėrket midis atyre fushave tė aftėsive, tė cilat janė pak tė influencuara me bėrjen e ushtrimeve, por jo nga edukimi dhe ambjenti social. Ndėrsa faza e dytė ka tė bėjė me inteligjencėn numerike ku testet fokusohen tek llogaritjet/shikimi i njohurive tė mbledhjes, zbritjes, shumėzimit, pjesėtimit, puna me rradhėt matematikore. Inteligjenca numerike i pėrket atyre sfera aftėsish, tė cilat influencohen nga edukimi, ambienti social dhe mosha. Formulėn bazė tė IQ e ka krijuar nė vitin 1912 psikologu gjerman William Stern, kur ka pėrcaktuar shkallėn e inteligjencės si lidhje tė "moshės mendore" tė parashikuar dhe moshės kalendarike. Nėse pėr shėmbull njė djalė dhjetė vjeēar ka aftėsitė intelektuale nė shkallėn e 13 vjeēarit, atėherė IQ e tij ėshtė e barabartė me 130 (100x13/10). Gjatė testimit pėrdoren ushtrime tė ndara sipas faktit, se si mesatarisht personat e mėdhenj nė moshė janė tė aftė ti kryejnė ato. Mosha mendore pėrcaktohet sipas ushtrimeve mė tė vėshtira, tė cilat ishte i aftė t'i zgjidhte personi i testuar. Si IQ mesatare quhet IQ nga 90-110. Ndėrkohė qė edhe ju vetė mund tė bėni njė provė tė kėtij testi nė http://mt.iq-test.eu/iq-test.

_________________
If You Like Peace...Prepare For War...

Mendova Se Ta Kisha Harruar Zerin...Por Joo..Kur e Degjova Mu Kujtua Perseri...!![left]
avatar
Rreze
Legend“s
Besa-Bess
Legend“sBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 8687
Mosha : 22
Viti: : 18/07/1995
Vendbanimi: : Atje Ku Mungon Tii...!!!
Aktiviteti :
99 / 10099 / 100

Registration date : 01/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi