Mustafa: Qeverinė e bėjmė edhe pa AKR-nė

Shko poshtė

Super Mustafa: Qeverinė e bėjmė edhe pa AKR-nė

Mesazh nga D3M1 prej Sun Feb 13, 2011 12:18 pm

Nėse AKR-ja vendos tė qėndrojė nė opozitė, kjo nuk do ta pengojė PDK-nė qė ta formojė qeverinė e ardhshme. Kuvendi i Kosovės i ka 120 deputetė, nga tė cilėt PDK-ja do t’i gjejė votat pėr ta formuar qeverinė. Kėshtu thotė nėnkryetari i PDK-sė, Rrustem Mustafa, i cili nė njė intervistė pėr Zėrin ka arsyetuar vendimin e partisė mė tė madhe nė vend qė postet e dy institucioneve kryesore nė vend, kryeministrin dhe presidentin, t’i mbajė pėr vete.
Sipas Mustafės, numrat janė brenda mandatarėve qė kanė fituar pėr Kuvendin e Kosovės, janė njėqind e njėzet.

“Brenda kėtyre numrave PDK-ja duhet t’i gjejė numrat, edhe secili qė dėshiron tė bėjė qeverinė duhet tė sillet brenda kėtyre numrave. Unė po besoj qė PDK-ja ka njė instrument tė fortė nė dorė dhe mund tė zgjedhė se me kėnd do tė jetė nė qeverinė e ardhshme”, tha Mustafa.

Por, ai nuk pajtohet se PDK-ja ėshtė fajtore pėr vonesat nė krijimin e qeverisė, faj ky tė cilin ai thotė se e kanė tė gjitha institucionet dhe partitė politike.

Derisa liderin e PDK-sė, Hashim Thaēi, ai e sheh si personin e vetėm qė do ta drejtojė qeverinė e ardhshme, pėr tė pėrfolurin pėr kėtė post, ministrin Ahmet Shala, ai ka krejtėsisht qėndrim tjetėr. “Ėshtė humor tė thuash qė Ahmet Shala ose dikush tjetėr tė jetė kryeministėr”, ka thėnė Mustafa.

Sipas tij, PDK-ja e ka nominuar pėr kryeministėr Thaēin dhe vazhdon ka ketė kėtė qėndrim.

“Asnjė ndryshim, asnjė vendim tjetėr nuk ėshtė marrė nė PDK, prandaj nuk flas pėr mundėsi tjera”, ka thėnė nėnkryetari i PDK-sė. /Telegrafi/


_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi