Nė Shkup disa tė lėnduar, njė i therur me thikė

Shko poshtė

Super Nė Shkup disa tė lėnduar, njė i therur me thikė

Mesazh nga D3M1 prej Sun Feb 13, 2011 4:28 pmShkup, 13 shkurt - Disa persona janė lėnduar mes tė cilėve njė rėnd nė protestėn e sotme tė shqiptarėve dhe maqedonaseve pro dhe kundėr ndėrtimit tė kishės nė Kalanė e Shkupit, raporton KTV. Sipas informatave nga terreni, njė protestues maqedonas i thirrur me thikė ėshtė nė gjendje tė rėndė shėndetėsore. Pėrleshja mes protestueseve ka ardhur pas provokimeve tė protestueseve maqedonas, tė cilėt kanė filluar tė gjuanin me gurė, ndėrsa pas ndėrhyrjes sė policisė maqedonase, situata ėshtė qetėsuar. Ende nuk ka njoftim zyrtar pėr tė lėnduarit. Nė turmėn e protestuesve ėshtė goditur nga policia edhe kreu i Lėvizjes “ZGJOHU!”, Artan Grubi, i cili ka tentuar qė tė qetėsojė radhėt e para tė protestuesve. Nė vendin e ngjarjes ka dalė edhe zėvendėsministri i brendshėm, Xhevat Buēi si dhe deputetė tė BDI-sė, kryetari i BDK-sė, Hysni Shaqiri, tė cilėt ia kanė arritur qė tė ulin tensionet. Aktivistėt e Lėvizjes “ZGJOHU!” janė futur nė brendi tė Kalasė dhe kanė vendosur pankarta nė mbrojtje tė Kalasė. Eskalimi i situatės ka nisur pas vendimit tė Ministrisė sė kulturės pėr tė ndėrtuar njė kishė muze mbi Kalanė e Shkupit, e cila siē u tha po bėhet nė themelet e njė kishe tė rrėnuar nga shekulli 13. Ndėrsa kryeministri Nikola Greuvski lidhur me rastin nė Kala tė Shkupit, ka kėrcėnuar sot subjektet politike shqiptare - BDI-nė dhe DR-nė. Gruevski ka thėnė se si kryeministėr nuk do tė lejojė qė dikush pėr qėllim tė pėrfitimeve tė pikėve politike tė krijojė tensione mes njerėzve dhe tė rrėnojė objekte, tė cilat, sipas tij, janė trashėgimi kulturore.


_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi