SHBA dhe BE reagojnė pėr incidentin nė Shkup

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super SHBA dhe BE reagojnė pėr incidentin nė Shkup

Mesazh nga D3M1 prej Sun Feb 13, 2011 7:00 pmShkup, 13 shkurt - Ambasada amerikane nė Maqedoni ka bėrė thirrje pėr qetėsi pas incidentit qė ndodhi nė Kalanė e Shkupit.

Nė komunikatė thuhet se ambasada po e ndjek me vėmendje situatėn dhe u bėn thirrje tė gjitha palėve tė pėrfshira qė tė gjejnė zgjidhje pėrmes dialogut tė qetė dhe konstruktiv.

Ndaj incidentit nė Kala ka reaguar edhe zyra e Bashkimit Evropian, e cila kėrkoi nga palėt tė ndėrgjegjėsohen dhe t’u lejojnė pėrfaqėsuesve politikė legjitimė tė zgjidhin ēėshtjet e hapura.

“Nė kėtė moment, siguria e bashkėjetesės ndėretnike ėshtė shumė e rėndėsishme. Lidhur me ndėrtimet nė Kalanė e Shkupit dhe me qėllim shmangien e incidenteve tė ngjashme, projekte tė tilla duhet sė pari tė vihen nė debate publike”, thuhet nė reagim.

Nė njoftim thuhet se zyra e BE-sė konsideron se dialogu politik duhet tė jetė prioritet dhe jo mjet pėr tejkalimin e tensioneve.


_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 28
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi