Ku i vėnė prindėrit kufijtė?

Shko poshtė

Super Ku i vėnė prindėrit kufijtė?

Mesazh nga Ditta prej Mon Feb 14, 2011 3:07 pmTė vendosėsh kufi do tė thotė tė dallosh ekzistencėn tėnde nga tė tjerėt nė komunikim dhe tė dish ku tė ndalosh.
Kufijtė
kanė njė funksion mbrojtės, mbėshtetės dhe e pėrgatisin fėmijėn pėr
jetėn. Tė vendosėsh kufi ėshtė njėsoj si tė kesh njė udhėrrėfyes i cili
tė tregon rrugėn e drejtė. Fėmija bashkė me disa veēori zotėruese tė
cilat i japin kuptim jetės sė tij ka nevojė edhe pėr disa rregulla,
korniza e tė cilave ėshtė punuar qartė, nė kėtė mėnyrė ai mund tė fitojė
besimin nė vetvete, tė ndihet pjesėtar i njė komuniteti dhe tė
zhvillojė njė personalitet tė pavarur.
Personat tė cilėt mund t'ia mėsojnė fėmijės sjelljet dhe veprimet qė
kėrkojnė kufizim janė nėna dhe babai. Nėnat dhe baballarėt duhet tė
vlerėsojnė mė objektivisht dėshirat dhe kėrkesat e brendshme. Duhet tė
shikojnė edhe njė herė me syrin kritik veprime e shoqėruara me fjalėt
"Ne nuk kemi pasur mundėsi, ai le ta shijojė, ne nuk e kemi bėrė, ai le
ta bėjė". Ata duhet tė vendosin kufij duke qėndruar larg gabimeve.
Fėmija i rritur pa kufij dhe rregulla, pavarėsisht tė gjitha
mundėsive qė gėzon nė pamje tė parė, nga aspekti shpirtėror ndihet i
vetmuar dhe i pasigurt. Fėmija i rritur nė njė ambient tė tillė nuk mund
tė ketė njė personalitet tė pjekur dhe si rrjedhojė nuk mund tė pranojė
pasojat e veprimeve tė tij. Rritet si njė person i varur dhe i
pasigurt. Ai fėmijė i cili ėshtė mėsuar tė ketė gjithēka, do tė ketė mė
shumė probleme me familjen. Duke e pasur tė vėshtirė tė kontrollojė
reagimet fėminore ėshtė e pashmangshme edhe shfaqja e mė shumė
shqetėsimeve nė lidhjen prind-fėmijė. Ai do ketė gjithnjė e mė shumė
kėrkesa dhe do tė veprojė me njė ego e cila shfaqet tek mendimi ‘e dua
tani, menjėherė, kėtu.

_________________


`LOVE 4 Haters .. :D

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi