Kriza institucionale po dėmton interesin e qytetarėve

Shko poshtė

Super Kriza institucionale po dėmton interesin e qytetarėve

Mesazh nga D3M1 prej Mon Feb 14, 2011 3:17 pmLėvizja Fol shprehu shqetėsimin e saj lidhur me krizėn institucionale dhe politike nė vend. Sipas kėsaj lėvizje kjo krizė, e cila vazhdon nga shtatori i vitit 2010, po i dėmton seriozisht proceset e shtet-ndėrtimit nė Kosovė dhe perspektivėn evropiane tė saj.
Pėrmes njė komunikate pėr media kjo lėvizje thekson se paaftėsia e klasės politike dhe institucionale qė tė gjejė zgjidhje pėr krizėn e krijuar mė sė shumti po i dėmton qytetarėt e vendit. Nga kjo situatė, Kosova po e mbyll muajin e dytė tė kėtij viti pa buxhet tė miratuar.

“Gjithashtu, mungesa e institucioneve do tė reflektojė veēmas nė prag tė pėrvjetorit tė tretė tė shpalljes sė Pavarėsisė sė vendit, duke pėrēuar mesazhe jo tė mira pėr ndėrtimin e demokracisė dhe funksionimin e shtetit tė sė drejtės nė Kosovė”, thuhet nė komunikatė.

Kjo lėvizje vlerėson se zgjedhjet e 12 dhjetorit 2010 nuk i kanė dhėnė shumicėn e votave asnjėrės parti politike pėr tė formuar vet Qeverinė, duke imponuar kėshtu njė qeveri tė koalicionit.

“Nuk mund tė kuptojmė vonesat pėr shkak tė mos pajtimeve nė ndarjen e posteve. Interesat e qytetarėve tė Kosovės duhet te jenė parėsore dhe nuk duhet tė mbeten peng i egos dhe lakmisė personale pėr fuqi tė individėve brenda partive politike, e nė kėtė rast edhe brenda institucioneve tė vendit”, thuhet nė reagim.

Sipas tyre, partitė politike, liderėt partiak, pėrfaqėsuesit e dalė nga zgjedhjet e fundit parlamentare duhet t’i tejkalojnė interesat meskine tė tyre, duke drejtuar agjendėn ka problemet praktike, qė qytetarėt e Kosovės pėrballen pėr ēdo ditė. /Telegrafi/


_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi