Inflacioni dyfish m i madh n Britani

Shko posht

Super Inflacioni dyfish m i madh n Britani

Mesazh nga D3M1 prej Tue Feb 15, 2011 1:46 pmT dhnat zyrtare treguan se inflacioni i mimeve konsumatore n Britani t Madhe u rrit n muajin janar sa dyfishi i kufirit t Banks s Anglis, duke rritur edhe presionin q Banka Qendrore t trajtoj m seriozisht shtjen e rritjes s norms baz t interesit.

Zyra Kombtare e Statistiks Britanike raportoi se inflacioni i mimeve konsumatore u rrit 4.0 pr qind n sanar kundrejt rritjes me 3.7 pr qind nj muaj m par dhe n linj me parashikimet e analistve.

Rritja i atribuohet rritjes s mimeve t hidrokarbureve dhe rritjes s tatimeve indirekte.

Norma baz e interesit n Britani sht n pikn m t ult historike t 0.5 pr qind. Ajo u vendos n momentet e shprthimit t krizs s kreditit pr t rritur likuiditetin n qarkullim. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi