Shprehit q na plakin m shpejt

Shko posht

Super Shprehit q na plakin m shpejt

Mesazh nga Gonna prej Wed Feb 16, 2011 12:36 pm

Nse dshironi t mbeteni m t rinj, duhet hequr qafe shprehit e kqija, prej t cilave m i dmshmi dhe m i shpeshti sht konsumi i duhanit, pastaj i alkoolit, ushqimi jo i shndetshm dhe mungesa e aktiviteteve fizike.Ushqimi jo i shndetshm e shpejton plakjen

Nse kto katr shprehi i praktikoni njkohsisht, rrezikoni ta shpejtoni procesin e plakjes dhe t dukeni pr 12 vjet m t vjetr n krahasim me gjeneratn tuaj.

Ky sht rezultat i nj hulumtimi t shkenctarve britanik, t cilt pr 20 vjet rresht e kishin vzhguar nj grup prej 5 000 personave.

Mirpo, ekzistonin disa rregulla. Si shprehi e keqe nnkuptoheshin dy pije pr femra, tri pr meshkuj, m pak se dy or ushtrime brenda javs, konsumim i duhanit dhe pemve e perimeve m pak se tri her brenda javs.

Organizmi i ktyre personave q kan shprehi t tilla duken 12 vjet m t vjetr n krahasim me bashkmoshatart e tyre.

T gjitha kto shprehi t kqija i kishin 314 persona, ndrsa 91 prej tyre kishin vdekur gjat studimit, pra rreth 29%. /reuters/

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Super Re: Shprehit q na plakin m shpejt

Mesazh nga Nora prej Wed Feb 16, 2011 12:50 pm

Kjo eshte e vertet :) sepse ka shume njerez qe nuk kujdesen per shendetin e vet

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Super Re: Shprehit q na plakin m shpejt

Mesazh nga Gonna prej Thu Feb 17, 2011 8:00 am

edhe e dina qe na bojn keq edhe se nalim :)

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Super Re: Shprehit q na plakin m shpejt

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi