Qetėsojini simptomat e alergjisė ndaj polenit

Shko poshtė

Super Qetėsojini simptomat e alergjisė ndaj polenit

Mesazh nga Gonna prej Wed Feb 16, 2011 12:37 pm

Me fundin e muajit shkurt, kur fillon lulėzimi i drunjve, te personat qė janė alergjikė nė polen fillojnė tė shfaqen simptoma tė padėshiruara, si skuqje, kapakėt e ėnjtur tė syve, teshtitja dhe lodhja.

Alergjia nė polen ngjason nė teshtitjen mė tė zakonshme, por simptomat (rrjedhje dhe hundė tė bllokuara, teshtitje) shfaqen gjithmonė nė tė njėjtėn periudhė kohore ēdo vit, nė rrethana tė ngjashme. Alergjitė shkaktohen nga plepi, shelgu etj. Njė reagim i tillė nuk ėshtė i rrezikshėm, por ėshtė shumė e pakėndshme dhe ndikon nė cilėsinė e jetės. Alergjitė janė tė rrezikshme nėse shndėrrohen nė astmė alergjike.

Alergjia ėshtė njė gjendje kur ekziston njė reagim i shtuar i sistemit imun, prandaj mund tė shfaqen ērregullime nė lėkurė, membranė tė skuqur dhe mė tė dukshme, mukoza e zorrėve dhe nė mukozėn e organeve tė frymėmarrjes. Tė gjitha kėto shfaqje mund tė jenė tė buta, por mund tė jenė edhe dramatike.Kujdes nga poleni

Gjatė asaj kohe as rrobat tuaja nuk duhet tė thahen pėrjashta, mbani syza, ngase nė kėtė mėnyrė zvogėlohet kontakti i alergjenėve me sy. Pas ēdo shėtitjeje ndėrrojini rrobat dhe pastrojini flokėt para se tė shkoni nė gjumė. /reuters/

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi