Sanino dėshiron ta shohė Kosovėn nė BE

Shko poshtė

Super Sanino dėshiron ta shohė Kosovėn nė BE

Mesazh nga D3M1 prej Fri Feb 18, 2011 10:34 amMitrovicė, 17 shkurt - Zėvendės drejtori i Komisionit Evropian pėr Zgjerim, Stefano Sanino, ka thėnė tė enjten nė veri tė Mitrovicės se rajoni i Ballkanit Perėndimor ėshtė nė rrugė tė mirė sa i pėrket integrimit drejt BE-sė, nė tė cilėn duhet pėrfshirė edhe shteti i Kosovės.
“Do tė kishim dėshirė tė shohim Kosovėn sa mė afėr BE-sė dhe jemi tė gatshėm tė ndihmojmė nė kėtė drejtim. Qėllimi i vizitės time sot kėtu ėshtė tė gjejmė mėnyrėn si tė pėrmirėsojmė procesin e integrimit tė shteteve tė Ballkanit nė Bashkėsinė Evropiane, duke pėrfshirė kėtu edhe Kosovėn”, tha Sanino.
Ai ka vizituar edhe shtėpinė e BE-sė, me ē’rast ėshtė takuar me pėrfaqėsuesin e BE-sė pėr veriun, Mikele Giffoni, zėvendės shefin e EULEX-it, AndYi Sparkes, dhe shefin e Zyrės ndėrlidhėse tė Komisionit Evropian, Renzo Davidi.
Giffoni ėshtė shprehur se pėrfaqėsuesit e BE-sė po tentojnė tė ngritin kredibilitetin nė Kosovė, si qėllim tė pėrbashkėt tė tė gjitha komponentėve tė KE-sė dhe EULEX-it, nė lidhje me integrimin e Kosovės nė BE.
Nė anėn tjetėr, Sparkes potencoi se njėra nga standardet kryesore evropiane ėshtė sundimi i ligjit me tė cilėn ēėshtje, siē tha ai, duhet tė merren Prishtina dhe Beogradi gjatė bisedimeve.
Shefi i Zyrės ndėrlidhėse tė Komisionit Evropian, Renzo Davidi, i cili mė parė qėndroi nė Beograd, do tė qėndrojė kėtu deri nė fund tė javės me ē’rast do tė takohet me pėrfaqėsues tė ndryshėm lokalė dhe ndėrkombėtarė.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi