Ministri i ri i Shėndetėsisė do tė vendosė pėr specializantėt e ardhshėm

Shko poshtė

Super Ministri i ri i Shėndetėsisė do tė vendosė pėr specializantėt e ardhshėm

Mesazh nga D3M1 prej Fri Feb 18, 2011 6:27 pmPrishtinė, 18 shkurt – Nuk do tė ketė kurrfarė intervistash e as testimesh pėr specializantėt e ardhshėm tė shėndetėsisė, pa u emėruar ministri i ri nė kėtė dikaster qeveritar, kanė bėrė tė ditur zyrtarė tė Ministrisė sė Shėndetėsisė.
Ata kanė konfirmuar pėr gazetėn se pėrzgjedhja e gjeneratės sė re tė specializantėve tė mjekėsisė i ka mbetur ministrit tė ardhshėm tė Shėndetėsisė, ndonėse Ministria ka hapur konkursin pėr kėtė gjė nė kohėn kur as nuk dihej se si do tė pėrfundojė procesi zgjedhor.
“Ėshtė logjike qė tė pritet emėrimi i ministrit tė ri tė Shėndetėsisė, pasi qė, sipas Udhėzimit Administrativ pėr Edukimin Specialistik Pasdiplomik, vendimet pėr lejimin e specializimeve i nėnshkruan ministri”, ka deklaruar pėr “Kohėn Ditore” zėdhėnėsi i MSH-sė, Faik Hoti.
Megjithatė, zyrtarė tė kėsaj ministrie nuk kanė sqaruar se si atėherė ka mundur tė merrej vendim pėr konkursin, pa pasur ministėr tė Shėndetėsisė.
Konkursi pėr specializimet ėshtė nėnshkruar nga zv.ministri i kėsaj ministrie, Nemanja Vujoviq, dhe nė kohėn e shpalljes sė tij nuk ėshtė pėrmendur asnjė shkelje e mundshme procedurale, dhe as mundėsi qė mungesa e ministrit tė prishė punė.
Nė anėn tjetėr, Hoti ka pohuar se konkursi, pėrkatėsisht pranimi i aplikacioneve tė kandidatėve pėr specializime, ka pėrfunduar. Kurse numri i kandidatėve qė kanė aplikuar konfirmohet se ka qenė shumė i madh.
“Bordi pėr Edukim Specialistik Pasdiplomik ėshtė duke punuar nė aspektet e tjera procedurale qė kanė tė bėjnė me ekzaminimin e dosjes sė kandidatėve dhe mbledhjen e materialeve gjithėpėrfshirėse pėr drejtimin e Mjekėsisė sė Pėrgjithshme, Stomatologjisė dhe Farmacisė, nga tė cilat do tė pėrgatiten testet, tė cilave do t’u nėnshtrohen kandidatėt”, ka thėnė tutje Hoti.
Sipas tij, “interesimi i kandidatėve pėr specializim ka qenė i madh dhe MSH-ja do t’i njoftojė me kohė kandidatėt pėr datėn dhe vendin e mbajtjes sė testit, qė ėshtė njė prej kritereve tė pėrzgjedhjes, krahas notės mesatare dhe pėrvojės sė punės”.
Ndryshe, me kėtė projekt Qeveria ėshtė deklaruar si donator nė specializimin e 110 mjekėve tė rinj, meqė Ministria e Shėndetėsisė ka bėrė gati pėr tė investuar afro 4 milionė euro nė vit nga buxheti i saj pėr 42 fusha tė specializimeve, duke ua financuar kėtė fazė tė shkollimit 110 mjekėve tė diplomuar, pėrderisa kėto specializime, varėsisht nga lėmi shėndetėsor, zgjasin prej 2 deri nė 6 vjet.
Konkursi pėr specializimet ėshtė hapur nė fundvitin e kaluar dhe bėhet e ditur pėr fluks tė madh tė kandidatėve tė interesuar pėr kėtė fazė tė shkollimit pasdiplomik nė shėndetėsi.
Numri i atyre qė kanė aplikuar pėrmendet tė jetė dyfish mė i madh sesa kufiri i pėrcaktuar me konkurs.
MSH-ja ėshtė deklaruar e gatshme tė financojė pėr 110 kandidatėt mė tė mirė, qė dalin tė parėt nė listė, kurse 108 kandidatėt e tjerė, tė cilėt po ashtu do tė arrijnė tė pėrmbushin kriteret e kėrkuara, por qė do tė marrin mė pakė pikė sesa tė parėt, do tė vetėfinancohen. Pėr herė tė parė nė konkurset e specializimeve lejohet edhe kryerja e kėtij stadi tė shkollimit edhe nėpėr spitale private.
Nė kėtė tė fundit janė lejuar vetėm 16 specializime, tė cilat do t’i paguajnė vetė kėto spitale pėr kandidatin, kurse spitalet qė mund tė konkurrojnė duhet tė jenė tė licencuara nga ministria.
Donacionin e Qeverisė pėr kėta mjekė e ka garantuar zėvendėsministri i Shėndetėsisė nė largim, Nemanja Vujoviq, ka nėnshkruar Udhėzimin administrativ nr. 11/2010 mbi Edukimin Specialistik Pasdiplomik, i cili i kishte hapur rrugė shpalljes sė konkursit pėr specializimet.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi